Monthly Archives: август 2015

Слава храма у Нецвијећу

У тринаесту недељу по Педесетници у селу Нецвијећу недалеко од Требиња , у Храму Успења Пресвете Богородице, служена је Света Архијерејска Литургија и прослављена слава храма. Свету Архијерејску Литургију служио је епископ ЗХиП Григоријеуз саслужење свештенства.

Имали смо част и задовољство да Св.Литургију молитвено увеличају протојереј-ставрофор Дарко Ђого, декан Богословског факултета у Фочи ,протосинђел Силуан Мракић (секретар епископа ваљевског господина Милутина) и Протојереј Ненад Јездић из епархије ваљевске , као и бројни свештеници и ђакони наше епархије.

Љубав и благослов који смо овога дана добили на дар непроцјењиве је духовне вриједности. Мноштво народа које се данас сабрало у овоме светом храму, обогаћени светом тајном Причешћа,говоре да је за њих овај дан од посебне важности и поштовања.

Након Св.Литургије и свечане Литије уследило је благосиљање славског колача, а потом су домаћини уприличили послужење за све госте. Несумњиво је, да су ови добри домаћини дочекали раширених руку и отвореног срца све госте и угостили их, онако како то само знају домаћини села Нецвијећа.

Литургија у селу Југовићи

У недјељу, 30. августа 2015.године Господње, у обновљеном храму Силаска Светога Духа на Апостоле у селу Југовићима код Гацка служена је Божанствена Литургија. Литургију је служио парох јереј Данило Дангубић уз саслужење ђакона Јакше Окиљевића и Југовићана.

Света Литургија у насељу Острожац

У недјељу 30.08.2015.г. у насељу Острожац код Јабланице, у обновљеној капели на сеоском гробљу, служена је Света Литургија. Свету Литургију је служио парох коњички јереј Милан Бужанин, а након Св.Литургије служен је парастос за све упокојене становнике овог села. Овом сабору, који се одржава сваке године у Недјељу по празнику Успења Пресвете Богородице, присуствовало је око шездесет пријератних становника овог села, Јабланице и Коњица, а након Св.Литургије приређена је трпеза љубави за све присутне.

Успење Пресвете Богородице радосно прослављено у селу Биоград код Невесиња.

Радост празника започела је светом литургијом којом је началствовао протојереј Алекса Зубац уз саслужење протојереја Миленка Спрема и надлежног пароха јереја Немање Лукете. По завршетку свете литургије и ломљења славскога колача присутном народу прелијепом бесједом и здравицом обратио се прота Миленко, наглашавајући значај овога великог празника и на који начин и када се десио догађај Успења Пресвете Богородице. Овогодишњи кум храмовне славе и домаћин био је Здравко Фржовић, иначе мјештанин овога села као , члан црквеног одбора и пресједник мјесне заједнице.
Радост празника се наставила уз трпезу љубави, пјесму и игру. Као и претходних година и ове године су биле организоване спортске дисциплине разних спортова и витешких такмичења, гдје су најбољи били награђени.

Празник Успења Пресвете Богородице – Слава Манастира Тврдош

На празник Успења Пресвете Богородице, славу Манастира Тврдош, Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ ЗХиП Григорије. Светој литургији су саслуживали умировљени Епископ Атанасије, игумани манастира Тврдош и Завала и свештенство и монаштво наше епархије.  Послије читања Светог Јенђеља бесједом се вјерним обратио умировљени Епископ Атанасије. Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Послије Св. Литургије услиједила је Литија, а затим се пред Храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача бесједио је Епископ Григорије. Добри домаћини приредили су трпезу љубави за све присутне.