Monthly Archives: новембар 2015

Десетерцем против заборава

У суботу, 28. новембра 2015. године са почетком у 19 часова у Епархијском дому у Требињу, а у организацији Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ из Требиња, одржана је промоција збирке епске поезије „Мријет ће се једном свакојако“, публицисте и књижевника Чеда Баћовића из Никшића.

Поводом 140 година од „Невесињске пушке“, устанка српског народа у борби против османске окупације, Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“, Градски одбор Требиње, објавило је збирку поезије „Мријет ће се једном свакојако“, публицисте и књижевника Чеда Баћовића, из Никшића. У збирци је Баћовић сабрао својих деветнаест пјесама и прва је те врсте у његовом богатом стваралачком опусу.

О збирци пјесама вечерас су говорили: аутор Чедо Баћовић, мр Рајко Танасијевић и мр Велибор Шиповац, док је Баћовићеве стихове уз струне гусла отпјевао српски народни гуслар Славко Горановић из Никшића.

Народни трибун Божидар Вучуревић је говорио своје стихове епске поезије.

Аутор, Чедо Баћовић је у својим пјесмама опјевао судбине и дјела славних личности из богате историје народа Херцеговине и Црне Горе. У епским стиховима Баћовић пише о Мату Глушцу, Петру Кршикапу, војводи Максиму Баћовићу, попу Тодору Комненићу, игуману Герасиму Вујовићу, књазу Данилу, о погибији Бећка Аџиманића, о народном гуслару Ђорђију Ђоку Копривици, итд.

Бесједа Еп. Григорија у Требињу

Света архијерејска Литургија у Требињу

Свету архијерејску Литургију у храму Светог Преображења Господњег у Требињу, у недјељу 26. по Духовима, 29. новембра 2015. године, на празник Светог апостола и јеванђелиста Матеја, служио је Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Григорије, уз саслужење више свештеника и ђакона. По прочитаном Светом Јеванђељу, Епископ Григорије је одржао бесједу о посту. На Светој Литургији присуствовао је велики број вјерника, који су се причестили Пречистим Христовим Тајнама.

ЦО Требиње

Бесједа ЕП.Григорија

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Чиста срца, душе и тела дочекајмо Богомлденца Христа!

Установљавање Божићног поста, као и других вишедневних постова, датира се у прве векове хришћанства. Већ од IV века Свети Амвросије Милански, Филистрије, Блажени Августин помињу у својим делима Божићни пост. У V веку је о Божићном посту писао Лав Велики. Првобитно је Божићни пост трајао за једне хришћане седам дана, а за друге мало дуже. На Сабору 1166. године који је одржан у време константинопољског патријарха Луке и византијског цара Мануила свим хришћанима је било наређено да поштују 40-дневни пост уочи великог празника Христовог Рођења.

Антиохијски патријарх Валсамон је писао да „је сам Свјатијеши Патријарх рекао да иако дани тих постова (Успењског и Божићног) нису одређени правилом, потрудимо се међутим да следимо неписано црквено предање и дужни смо да постимо од 15. дана новембра“. Божићни пост је последњи вишедневни пост у години. Почиње 14/27. новембра и траје до 24. децембра/6. јануара, траје четрдесет дана и због тога се у црквеном уставу назива Четрдесетницом, као и Велики пост.

Божићни пост је установљен ради тога да бисмо се пре дана Христовог Рођења очистили покајањем, молитвом и постом, како бисмо чиста срца, душе и тела могли са страхопоштовањем да дочекамо Сина Божијег Који се јавио свету, и да би Му поред обичних дарова и жртви, принели наше чисто срце и жељу да следимо Његово учење. Утемељитељем хришћанскога подвига сматра се сам Господ наш Исус Христос, који је уочи ступања у подвиг искупљења рода људскога укрепио себе дуготрајним постом. И сви подвижници, почињући да служе Господу, наоружавали су се постом и нису друкчије ступали на пут Крста но спроводећи пост.

– Мојсије се, после поста од четрдесет дана, усудио да се попне на врх горе Синаја и да прими од Бога плоче са десет заповести.

– Пророк Самуило био је плод поста. Његова мајка Ана, пошто је постила, помолила се Богу: „Господе сила, помилуј ме и подари ми дете, па ћу га посветити Теби“.

– Великог јунака Сампсона је пост учинио непобедивим. Преко поста је зачет у утроби матере своје. Пост га је родио. Пост га је одојио. Пост га је одхранио. Онај пост којег је одредио анђео: „Дете које ћеш родити, не треба да окуси ништа од плодова винограда. Неће пити вина нити било које друго опојно пиће“. Док је Сампсон живео са постом, побеђивао је на хиљаде Филистејаца, рушио врата утврђених градова, задавио рукама лава. Међутим када је напустио пост и Далилда га навела на пијанство и у блуд, био је заробљен, ослепљен и исмејан од својих непријатеља.

– После поста од четрдесет дана удостојио се пророк Илија да се сретне са Господом лицем у лице. После поста васкрсао је умрло дете и показао се јачим од смрти. После поста затворио је небо да не пада киша за три и по године. То је учинио да би омекшао тврдокорност срца Израиљаца који су се били предали разврату и безакоњу. Тако је изазвао принудни пост у целом народу, док се не покају и исправе своје грехе, који су проистекли од удобног и разнеженог живота.

– Пророк Данило, који за двадесет дана није окусио хлеба нити пио воде, поучио је чак и лавове да посте. Гладни лавови нису га растргли, као да је имао тело од камена или бакра или неког другог тврдог материјала. Пост је ојачао тело Пророка и учинио га неповредивим за зубе звери, као што боја чини гвожђе неповредивим за рђу.

– Живот Светог Јована Крститеља био је непрекидни пост. Није имао ни кревета, ни трпезе, ни имања, ни стоке, ни магацине хране, нити било шта друго од онога што се сматра неопходно за живот. Но управо због тога Господ је посведочио да је он „највећи од рођених од жене“.

– Пост је подигао до трећег неба и Апостола Павла. Њега чак убраја у невоље и страдања која је поднео у своме мисионарском раду за славу Божју и спасење људи.

– Ниневљани, да нису постили и они сами и њихова стока, не би избегли катастрофу.

– Пост је моћно оружје против демона. „Овај род (демонски) не изгони се ничим другим, до само молитвом и постом“, рекао је Исус након истеривања демона који је био обузео једног младића.

Ми не треба да умртвљујемо своје тело, него своје страсти. Пост не значи да се само уздржавамо од мрсне хране, већ је то првенствено одрицање од злочестивих мисли, жеља и дела. Телесни пост је свакако неопходно помоћно средство у борби против страсти, нарочито против гордости која се сматра кореном сваког даљег зла. Стваран пост је првенствено уздржавање од сваке похоте. Без духовног поста, кажу оци, сам телесни пост Бог не прихвата. Пост има у првом реду духовни смисао и он је органски повезан са целокупним духовним животом. Стварни пост приводи човека смирењу. А у смирењу човек стиче сазнање, да за човека спасење лежи једино у Богу, у његовој милости. Код стицања свих врлина и код испуњења свих заповести, свети оци придају врлини расуђивања највећу важност. Расуђивање значи дар разликовања онога што је корисно, и онога што је штетно – тамо где је истина, и тамо где је лаж.

Лав Велики пише: „Само поштовање уздржања је одређено у четири временска периода, како бисмо у току године спознали да нам је непрестано неопходно очишћење и да при расејаности живота увек треба да се трудимо да постом и милостињом чистимо грех, који се умножава због телесних слабости и нечистоте жеља“.

Према речима Лава Великог, Божићни пост је жртва Богу за сакупљене плодове. „Као што је нама Господ подарио овоземаљске плодове, – пише светитељ – тако и ми у време тог поста треба да будемо дарежљиви према сиромашнима“.

Према речима Симеона Солунског, „пост Божићне Четрдесетнице изображава пост Мојсија, који је постивши четрдесет дана и четрдесет ноћи добио на каменим таблицама Божије заповести. А ми, постећи четрдесет дана, созерцавамо и примамо живу Реч од Дјеве, не нацртану на камену, већ оваплоћену и рођену, и присаједињујемо се Његовој Божанској плоти“.

Свети Фотије патријарх Цариградски каже: „Пост благопријатан Богу је онај који подразумева поред уздржања од хране и удаљење од сваког греха, мржње, зависти, оговарања, неумесних шала, празнословља и других зала. Оној који пости само телесно не трудећи се у врлини личи на човека који је саградио лепу кућу, али у њој живи са змијама и скорпијама.“

 Да нас Господ укрепи у посту и да нам снаге да сва искушења издржимо и заблагодаримо Му у дан Његовог Рођења!

Извор: http://www.spc.rs/

Слава капеле Св. Георгија у касарни „Божан Шимовић“ Чапљина

У понедељак, 16. новембра у капели касарне Божан Шимовић свечано је прослављена слава Обновље храма светог Георгија – Ђурђиц. Свету Литургију служио је парох метковачки протојереј Борис Чоловић, уз саслужење јеромонаха Марка, јереја Немање Лакића, јереја Александра Шмање и пароха чапљинског Марка Гојачића. Светој Литургији присуствовали су и парламентарни војни повереник Бошко Шиљеговић, заменик министра одбране господин Цабо, генерал мајор ОС БиХ Драган Вуковић, заменик начелника ЦЈБ г. Лакета, заменик начелника општине Невесиње као и представници општине Чапљина. Након Литургије и ломљења славског колача, уприличена је и Трпеза Љубави у војничком клубу.