Monthly Archives: април 2016

Велики Петак у Саборном Храму

На Велики Петак у Саборном Храму Преображења Господњег ујутро служени су царски часови уз сјећање на крсно страдање Господа Исуса Христа. У 15 часова настављена је молитва вјерних уз изношење Плаштанице и полагање у Часни гроб да би наставили бдење у 19 часова и читање Статија пред Христовим гробом.

Фото: Владан Ђукић

Велики четвртак у Требињу

Данас је у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу Свету Литургију служио Епископ Атанасије уз саслужење Епископа Григорија, свештенства, ђаконства и вјерног народа. Светој Литургији присуствовао је велики број малишана из наших вртића и основних школа који су послије Свете Литургије у просторијама епархијског дома украшавали васкршња јаја. Ова украшена јаја биће подијељена послије васкршње Литургије.

У Вечерњим часовима служена је служба на којој се чита дванаест јаванђеља која говоре о страдањима Христовим. Током службе износи се часни крст са распетим Христом.

Цвети у Чапљини

Свечани улазак Господа Исуса Христа у Јерусалем, са радошћу је прослављен у Саборном храму Вазнесења Господњег у Чапљини. Празничну слику употпуниле су освећене врбине гранчице, чиме је уз Свете евхаристијске дарове и целокупна творевина испратила свога Спаситеља на пут страдања, али са надом да дочека поклоњење и светом Васкрсењу Његовом. Након Свете Литургије дружење је настављено у парохијском дому.

Недјеља цвјетна у Мостару

У Недјељу шесту Поста – Цвјетну Свету литургију у Мостару служио је презвитер Бранимир Боровчанин, уз саслужење ђакона Бранислава Рајковића и вјерног народа мостарског. Овом приликом освећене су и раздијељене врбове гранчице.

Цвијети у Манастиру Тврдош

На Празник Цвијети, умировљени Епископ Атанасије (Јевтић) служио је Св. Литургију у Манастиру Тврдош, уз саслуживање јеромонаха  Порфирија.  Послије читања Светог Јеванђеља , Владика Атанасије се присутнима обратио бесједом, коју објављујемо у прилогу. Црква је била испуњена вјерним народом и дјецом, који су се сабрали око Светих Тајни Христових.

Бесједа Владике Атанасија:

Фото: Мира Пелкић