Daily Archives: 13. маја 2016.

Празник Светог Василија Тврдошког и Острошког у Мркоњићима

У родном мјесту Светог Василија служена је Света Литургија којом је началствовао Владика Атанасије уз саслужење свештеника Епархије ЗХиП. Киша није спријечила вјернике из цијеле Херцеговине, Србије, Црне Горе, и иностранства да дођу у Мркоњиће. Као и сваке године на овај велики Празник дошло је и много дјеце. Честитајући Празник Владика Атанасије им је поручио да буду добри људи, побожни, да се окрену правим вриједностима и да не изгубе своје лице и карактер српски.

Благај Слава цркве Светог Василија Острошког и Тврдошког

Празник Св.Василија Тврдошког и Острошког свечано је прослављен у Благају. Свету Литургију служио је протојереј – ставрофор Зоран Илић уз саслужење протојереја – ставрофора Радивоја Круља, јереја Милана Бужанина, јереја Небојше Радића, јереја Марка Гојачића и јереја Бранимира Боровчанина. Након литургије преломљен је славски колач и освећено жито, обиљежена је и крсна слава СПКУД „Гусле“ Мостар уз председника друштва г. Радислава Тубића и чланова друштва.

Послијелитургијско сабрање настављено је у парохијском дому уз трпезу љубави.

Слава храма у Богдашићима

Данас, на празник Светог Василија Тврдошког и Острошког, прослављена је храмовна слава у селу Богдашићи надомак Билеће. У пуној цркви, Свету Литургију је служио надлежни парох Александар Грчић. Иако кишовито, вријеме није спријечило народ да се, након ломљења славског колача, окупи за трпезом, коју је ове године припремио Велиша Вучковић, и у радости прославе празник.

Празник Св.Василија Тврдошког и Острошког у Автовцу – Слава Храма

На празник Св.Василија Тврдошког и Острошког у Автовцу служена је Света Литургија. Свету Литургију служио је архимандрит Василије Копитић (игуман манастира Ваведења Пресвете Богорогице у Завали), а уз саслужење свештенства и монаштва Епархије Захумско –Херцеговачке и Приморске. Послије литије око Храма пререзани су славски колачи, након чега је припремљена трпеза љубави.

Празник Светог Василија Острошког у Невесињу

Спомен на Светог Василија Острошког у Невесињу прослављен је служењем литургија у храму посвећеном острошком светитељу код болнице у граду и у храму Светог Великомученика косовског Лазара у Батковићима. Спомен на Светог Василија прослављен је свечано и у Болници „Михајло Лабало“ и Удружењу за дјецу са посебним потребама „Моја нада“, који Светог Василија поштују као свог покровитеља.

Ове године је на поклоњење Светом Василију, поводом његовог празника, из Невесиња ишло седамдесет и троје ходочасника који су на пјешачки пут кренули у раним јутарњим часовима у понедјељак 09. маја, а вратили се у Невесиње након поклоњења светитељу на дан празника.

Фото: Младен Вујадиновић