Daily Archives: 6. марта 2017.

Недјеља Православља у Требињу

Данас у Недјељу Православља, дана 5. фебруара 2017. године, наша Света Црква у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу молитвено je прославила побједу над иконоборачком јереси. Светом Литургијом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ Атанасије, уз саслужење Еп. Григорија, свештенства и ђакона Саборног храма.

Након Светог Јеванђеља, пригодном бесједом вјерном народу обратио се Епископ Григорије, позвавши све присутне да након Свете Литургије дођу на послужење у Епархијски дом, које традиционално сваке године у Недјељу Православља припремају угоститељи, пекаре, винарије и вјерни народ из Требиња.

По завршетку Свете Литургије, Епископ Григорије је вјерном народу прочитао ријечи СИНОДИКА У НЕДЈЕЉУ ПРАВОСЛАВЉА (из 843. године), након чега је, по цјеливању икона, подјељена нафора.

Недеља Православља у Благају

Прву – Чисту недељу Великог поста, православни хришћани са подручја парохије Благајске започели су Литургијом у селу Локве гдје је началствовао парох благајски јереј Бранимир Боровчанин.

У суботу Света Литургија је служена у селу Баћевићи.

У недељу вјерници су се сабрали у Храму Светог Василија Острошког у Благају гдје је литургију служио мјесни парох. Послије Светог Јеванђеља, бесједом се вјерницима обратио о.Бранимир, а на крају велики број вјерника који је присуствовао Светој Литургији приступио је Светом Причешћу.

Након службе радосно дружење је настављено у црквеној гостопримници.

Света Литургија у Кутима

У селу Кути код Билеће служена је Света Литургија уз присуство малобројних становника села који су походили своју цркву и приступили светом причешћу.

Недеља Православља у Чапљини

Прве седмице Великог и Часног поста, о спомену светог Теодора Тирона и у Недељу Православља, служена је света Литургија у Саборном храму Вазнесења Господњег у Чапљини и у храму Успења Пресвете Богородице у Габели. Богослужењу је присуствовао велики број верника који су се причестили Телом и Крвљу Христовом. Најмлађи су у литији око цркве носили иконе, и тако предвођени хором светитеља и анђела, на челу са светим Јованом Дамаскином и Теодором Студитом, посведочили Православну веру.