Daily Archives: 25. маја 2018.

Двадесетшеста годишњица страдња Срба у Брадини код Коњица

У петак , 25. маја. 2018.г. у насељу Брадина код Коњица поводом  двадесетшесте годишњице од страдања Срба,у обновљеном храму Вазнесења Господњег служена је Света  Литургија. Након Свете Литургије  служен је  парастос Србима страдалим у овом селу од 25. до 27. маја 1992 године. Свету Литургију,  служио је архимандрит Данило (Павловић) игуман Житомислићки, уз саслужење свештенства  Епархије  Захумско-Херцеговачке. На светој Литургији присутни су били: Високи Представник г.Валентин Инцко, изасланик члана Предсједништва БиХ  из Републике Српске , изасланик Предсједника Републике Српске , изасланик Потпресдједника Федерације БиХ , изасланици Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Народни посланик у Народној Скупштини Републике Српске  г. Зоран Пологош, заступница у Дому Народа ФБиХ г.Весна Сараџић, као и представници Борачке Организације Републике Српске  и Савеза логораша Републике Српске, Републичке организације несталих и погинулих цивила Републике Српске, Црвеног Крста Републике Српске, Удружења Коњичана у Републици Српској, Удружења Коњичана и њихових потомака у дијаспори из Новог Сада, те велики број вјерног народа. Након Свете Литургије и парастоса за пострадале житеље села Брадине  положени су вијенци на Споменик Брадинским жртвама рата, а затим је под  покровитељством Предсједника Републике Српске г. Милорада Додика,уз несебичну помоћ војника Оружаних Снага БиХ  из Касарне у Билећи  припремљена трпеза љубави за све присутне. Поред предсједника Републике Српске обиљежавање ове годишњице помогли су и : Влада Републике Српске, Министарство рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Републички Секретаријат за Вјере, Град Источно Сарајево, Општина Источна Илиџа, Општина Источно Ново Сарајерво, Потпредсједник Федерације г.Милан Дуновић.