Monthly Archives: август 2018

Слава Храма и Госпојински сабор у Биограду

Храм успења пресвете Богородице у Биограду обиљежио је крсну славу. На овом историјском мјесту  одржан је и велики народни сабор који је поред мјештана окупио и њихове пријатеље и госте из читаве Херцеговине. Светковина традиције и витештва у Биограду одржана по 143. пут на дан великог хришћанског празника.

Свету литургију у Храму успења пресвете Богородице служили су  свештеници протојереј Алекса Зубац и јереј Немања Лукета, а након тога је обављен обред ломљења славског колача. Услиједиле су здравице домаћина и гостију.

У пригодној бесједи прота Алекса Зубац позвао је вјернике на заједничку молитву Пресветој Богородици.

− Љубав мајке Божије је највећа и зато нам она и може помоћи да се сложимо и умножимо − поручио је прота Алекса Зубац.

Домаћин славе Младен Лазић из Сомбора који корјене вуче из Биограда нагласио је да наших људи који чувају традицију и обичаје има свуда у свијету. Честитајући славу земљацима изразио је очекивање да ће црква у Биограду и даље окупљати добре људе спремне да шире љубав и слогу. Младен Лазић је храму на дар поклонио икону Успења Пресвете Богородице. А за домаћина  наредне године биће Љубо Појужина честити домаћин из села Биоград.

Надлежни парох јереј Немања Лукета после пригодне бесједе и здравице изразио је захвалност свим приложницима, институцијама, предузећима и појединцима који су помогли изградњу Парохијског дома у Биограду. У име Црквеног одбора и своје лично име народном посланику Илији Таминџији уручио је поклон, икону Богородице Тројеручице, у знак захвалности за обезбијеђена донаторска средства од преко 20.000 КМ за Парохијски дом.

Након славског обреда и порука духовних отаца, домаћина и гостију славске свечаности настављене су уз пјесму, пријатељске разговоре, витешке дисциплине и спортска надметања .Током саборовања личним прилозима људи добре воље прикупљено је преко 9.000 КМ и та средства ће бити искориштена за уређење порте, наставак изградње Парохијског дома и уређење унутрашњости храма.

Празник Успења Пресвете Богородице – слава Манастира Тврдош

Уочи празника Успења Пресвете Богородице, славе Манастира Тврдош, служено је вечерње Богослужење са петохљебницом, које је служио Епископ ЗХиП Григорије са свештенством и монаштвом наше епархије, уз ућешће умировљеног епископа Атанасија, новоизабранoг Епископа ЗХиП Димитрија и игумана манастира Тврдош Саве(Мирића).
На сам дан Празника Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ ЗХиП Григорије. Светој литургији су саслуживали умировљени Епископ Атанасије, новоизабрани Епископ ЗХиП Димитрије и свештенство и монаштво наше епархије. Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Послије Св. Литургије услиједила је Литија, а затим се пред Храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача бесједио је Епископ Григорије. Добри домаћини приредили су трпезу љубави за све присутне.

Слава храма у Турментима

На празник Успења Пресвете Богородице храм у селу Турментима прославио је своју Крсну славу. Свету Литургију у присуству већег броја вјерника служио је о. Мирослав Ратковић уз саслужење о. Исаие, о. Александра Илића и надлежног пароха о. Бориса Бандуке. Велики број вјерника, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу.
Послије Свете Литургије услиједила је литија и помен за све упокојене, а затим се пред храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача у црквеном дому је за све присутне уприличена трпеза љубави.

Слава храма у Габели

На празник Успења Пресвете Богородице служена је Света Литургија којом је прослављена слава храма у Габели. Свету Литургију служио је игуман манастира Завала Василије уз саслужење надлежног пароха чапљинског јереја Марка Гојачића. Након Литургије и ломљења славског колача празновање је настављено у порти храма где су домаћини припремили Трпезу Љубави.

Велика Госпојина у Благају

На Празник Успења Пресвете Богордице вјерници из парохије Благајске и цијелог Мостара се традиционално окупљају у цркви Светог Василија Острошког у Благају. Свету литургију су служили протојереј Небојша Радић, јереј Бранимир Боровчанин и ђакон Бранислав Рајковић. Послије Свете Литургије дружење је настављено у порти Храма.