Monthly Archives: септембар 2018

Наречење изабраног Епископа ЗХиП Господина Димитрија

Након избора архимандрита Димитрија, маја мјесеца 2018. године, за новог Епископа захумско-херцеговачког и приморског, Црква Божија, у навечерје Седамнаесте недјеље по Духовима, савршила је и чин његовог наречења.
Свечаним чином наречења, непосредно прије Вечерњег богослужења, началствовао је, Његова Светост, Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, Господин Иринеј, уз саслужење мноштва епископа, презвитера, ђакона и вјерног народа Божијег. Током богослужења, новоизабраном Епископу Димитрију, и званично је саопштена Одлука Светог архијерејског сабора Српске православне цркве, о његовом избору, након чега се новоизабрани Епископ изјаснио о прихватању и непротивуријечењу.
Слиједећи древну праксу избора новог епископа, током свете Литургије, у Недјељу седамнаесту по Духовима биће извршена, хиротонија и устоличење нареченог Епископа Димитрија.

текст: ђакон Бранислав Рајковић
фото: Радован Дангубић

Хиротонија и устоличење изабраног епископа ЗХиП Димитрија у Требињу

Хиротонија и устоличење изабраног Епископа Захумско-херцеговачког и приморског архимандрита Димитрија(Рађеновића) обавиће се у недјељу, 23. септембра 2018. године, у храму Светог Преображења Господњег у Требињу, у 9 часова. Свету Литургију са чином хиротоније служиће Његова Светост Патријарх Српски Господин Иринеј, уз саслужење више епископа.

У суботу, 22. септембра 2018. године у 18 часова, служиће се свечано вечерње богослужење са чином наречења.

Изабрани Епископ Димитрије, свјетовно име Саво, рођен je 12. новембра 1976. године у Цетињу. Дјетињство је провео на Светом Стефану, општина Будва,  гдје живи његова породица. Основну и средњу школу је завршио у Будви, а војни рок служио је у Сомбору и Ужицу 1995/1996. године. У манастир Тврдош долази 2002. године, а 2003. године је замонашен добивши име Димитрије, по Светом великомученику Димитрију. У чин јерођакона рукоположен је 2004. године на Божанственој Литургији у храму Рођења Светог Јована Крститеља и Претече Господњег, на Оровцу-Требиње. У чин јеромонаха рукоположен је 2005. године, на Празник Богојављења, у храму Светог Преображења Господњег у Требињу. Дипломирао је на Богословском факултету „Светог Василија Острошког и Тврдошког“ у Фочи, 2012. године. Као тврдошки јеромонах именован је за настојатеља манастира Дужи 2015. године. Свети Архијерејски Сабор, на својој сједници од 9. маја 2018. године изабрао је јеромонаха Димитрија (Рађеновића), настојатеља манастира Дужи, за Епископа Епархије Захумско-херцеговачке и приморске. На приједлог Епископа ЗХиП Григорија, а Одлуком Светог Архијерејског Синода, одликован је чином архимандрита, 21. маја 2018. године.

Мала Госпојина у Љубињу

Рођење Пресвете Богородице је крсна слава Љубиња. И ове године смо обиљежили свечано и радосно овај дивни празник. Славље је почело Литургијом, којом је началствовао игуман Василије уз саслужење свештенства наше епархије. Литија је кренула кроз Љубиње. Пред Општином смо преломили крсни хљеб, а након парастоса палим борцима стигли смо до храма Рођења Пресвете Богородице. Након тога је услиједила трпеза љубави.

свештеник Саша Којовић

Слава Цркве и помен жртвама логора у Челебићима

У петак  21. септeмбра 2018.г. на празник Рођења Пресвете Богородице  , у насељу Челебићи код Коњица прослављена је храмовна слава Храма Рођења Пресвете Богородице. Свету  Литургију   служио је протојереј-ставрофор Лазар Манигода уз саслужење протојереја Небојша Радића пароха бјелопољског, протојереја-ставрофора Милана Бужанина пароха коњичког и ђакона Крста Авдаловића. Отац Лазар  је све присутне поздравио пригодном бесједом,а  након свете Литургије, Пaрастоса  и  Литије   пресјекао је славски колач  уз присуство  многобројног благовјерног народа из  Челебића, Коњица, Јабланице и околних села и насеља .У наставку је приређена трпеза љубави испред  Цркве, коју су припремили домаћин Јован Аврамовић  са својом породицом.
Црква Успења Пресвете Богородице саграђена је 1860.г. залагањем и трудом домаћина Марка Манигоде из мјеста Добригошће, који је мученички пострадао од турских зулумћара, а у протеклом рату је била уништена и девастирана у потпуности, а обновљена је 2011.г.

Слава храма у Шћеници на Бобанима

У селу Шћеница на Бобанима прослављена је слава храма Рођења Пресвете Богородице и јубилеј десет година од његовог обновљења и освећења.Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење некадашњег пароха синђела Исаие.
Бројни мјештани које је ратни вихор расуо широм свијета, окупили су се на Малу Госпојину, да прославе храмовну славу и овај значајни јубилеј.
Иначе, храм у Шћеницу, који је током протеклог рата у потпуности био уништен, прије десет година у потпуности је обновљен и освештан.