Daily Archives: 10. септембра 2018.

Молебан за почетак нове школске године

У недељу, 9. септембра у Саборном храму у Чапљини одржан је молебан за почетак нове школске године. Свету Литургију служио је о. Марко Гојачић, уз саслужење великог броја вјерника. О. Марко је у својој беседи истакао да је суштина како вере, тако и учења веронауке несебична љубав према Богу и ближњима. Око тридесетак школараца приступило је Чаши Господњој, очекујући благослов за нове радне подвиге, а све на славу Божију и корист и радост своје породице и Цркве. Након Литургије и призива благодати Духа Светога ђацима су подељени скромни поклони и уприличено је послужење за све присутне у парохијском дому.

Света Литургија у Лугу

У недјељу 9. септембра служена је Света Литургија у цркви Успења Пресвете Богородице у Лугу. Свету Литургију је служио парох јереј Милош Ловрић, уз саслужење оца Марка из манастира Завала. Литургији је присуствовао велики број дјеце и вјерног народа као и градоначелник Града Требиња Лука Петровић. О историји овог старог Храма говорио је Ђорђо Одавић и истакао значај великана из овог мјеста, као што су Нићифор Дучић и Стеван Делић. Да подсјетимо, храм је саграђен 1503. године на темељима цркве из ранијег периода, поред цркве налази се велики број стећака и старих крстача. Градоначелник Лука Петровић обратио се присутнима и обећао помоћ градске управе у реконструкцији храма и изградњи пута. Послије Свете литургије и ломљења славског колача дружење је настављено уз трпезу љубави.

текст и фото: Благомир Одавић