Daily Archives: 22. септембра 2018.

Наречење изабраног Епископа ЗХиП Господина Димитрија

Након избора архимандрита Димитрија, маја мјесеца 2018. године, за новог Епископа захумско-херцеговачког и приморског, Црква Божија, у навечерје Седамнаесте недјеље по Духовима, савршила је и чин његовог наречења.
Свечаним чином наречења, непосредно прије Вечерњег богослужења, началствовао је, Његова Светост, Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, Господин Иринеј, уз саслужење мноштва епископа, презвитера, ђакона и вјерног народа Божијег. Током богослужења, новоизабраном Епископу Димитрију, и званично је саопштена Одлука Светог архијерејског сабора Српске православне цркве, о његовом избору, након чега се новоизабрани Епископ изјаснио о прихватању и непротивуријечењу.
Слиједећи древну праксу избора новог епископа, током свете Литургије, у Недјељу седамнаесту по Духовима биће извршена, хиротонија и устоличење нареченог Епископа Димитрија.

текст: ђакон Бранислав Рајковић
фото: Радован Дангубић

Мала Госпојина у Љубињу

Рођење Пресвете Богородице је крсна слава Љубиња. И ове године смо обиљежили свечано и радосно овај дивни празник. Славље је почело Литургијом, којом је началствовао игуман Василије уз саслужење свештенства наше епархије. Литија је кренула кроз Љубиње. Пред Општином смо преломили крсни хљеб, а након парастоса палим борцима стигли смо до храма Рођења Пресвете Богородице. Након тога је услиједила трпеза љубави.

свештеник Саша Којовић

Слава Цркве и помен жртвама логора у Челебићима

У петак  21. септeмбра 2018.г. на празник Рођења Пресвете Богородице  , у насељу Челебићи код Коњица прослављена је храмовна слава Храма Рођења Пресвете Богородице. Свету  Литургију   служио је протојереј-ставрофор Лазар Манигода уз саслужење протојереја Небојша Радића пароха бјелопољског, протојереја-ставрофора Милана Бужанина пароха коњичког и ђакона Крста Авдаловића. Отац Лазар  је све присутне поздравио пригодном бесједом,а  након свете Литургије, Пaрастоса  и  Литије   пресјекао је славски колач  уз присуство  многобројног благовјерног народа из  Челебића, Коњица, Јабланице и околних села и насеља .У наставку је приређена трпеза љубави испред  Цркве, коју су припремили домаћин Јован Аврамовић  са својом породицом.
Црква Успења Пресвете Богородице саграђена је 1860.г. залагањем и трудом домаћина Марка Манигоде из мјеста Добригошће, који је мученички пострадао од турских зулумћара, а у протеклом рату је била уништена и девастирана у потпуности, а обновљена је 2011.г.