Daily Archives: 27. септембра 2018.

Крстовдан у Петропавловом манастиру

На Крстовдан прву архијерејску литургију на мјесту епископа захумско-херцеговачког и приморског данас је у Манастиру Светих Петра и Павла код Требиња служио новоустоличени владика Димитрије, уз саслужење епископа франкфуртског и све Њемачке Григорија, умировљеног епископа захумско-херцеговачког Атанасија, игумана тврдошког Саве и свештенста епархије ЗХиП.
У бесједи послије читања Светог Јеванђеља владика Атанасије је рекао да је крст неодјељиво везан за васкрсење, а васкресења не бива без крста.
Он је истакао да је Господ побиједио са крста, молећи се за оне који су га разапели ријечима: „Господе опрости им, не знају шта раде“.
„Човјек је саздан у знаку крста“, истакао је владика Атанасије, појашњавајући да је то љубав према Богу и ближњем свом.
С тим у вези, он се осврнуо на архипастирски рад владике Григорија, истичући да је епископ Григорије поучавао народ да живи без мржње и без злобе, на чему му је исказао захвалност, уз наду и молитве Богу да ће и на новој дужности и новој епархији, уз Божију помоћ, и наше молитве донијети васкрсење.

Слава храма у Раптима на Бобанима

У храму Воздвижења Часног Крста у селу Рапти у Бобанима, служена је Света Литургија поводом Крсне славе овог храма. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј – ставрофор Борис Бандука уз саслужење јеромонаха Марка, сабрата манастира Завала. У току Литургије извршена је литија око храма, помен свим упокојеним и ломљење славског колача. Послије Свете Литургије добри домаћини за све присутне припремили су послужење.