Monthly Archives: октобар 2018

Бесједа Еп. Димитрија у Берковићима 28.10.2018.

Света Архијерејска Литургија у Берковићима

У недељу, 28. 10. 2018. године у храму Светог Кнеза Лазара у Берковићима служена је Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Епископ Захумско-херцеговачки и приморски Димитрије. У току Свете Литургије владика се обратио вјерном народу тумачећи јеванђељске ријечи о богаташу и Лазару „ако неко и из мртвих Васкрсне неће се увјерити“ подучавајући присутне да јеванђељска чуда нису узрок вјере, него напротив Христос чуда твори кад препозна вјеру у човјеку.

Након тога Владика је у чин свештеника рукоположио ђакона Ратка Зупца и поставио га за новог пароха дабарског и столачког.

Послије Свете Службе ЦО Дабар је организовала послужење за све присутне, а потом су општина Берковићи и отац Ратко Зубац  послужили домаћински ручак на којем се радост заједничког бивања и служења наставила.

о. Александар Шмања

Бесједа Еп. Димитрија

Вјеронаука у храму

Основци других разреда ОШ „Свети Василије Острошки“, заједно са вјероучитељицом Мирјаном Зиројевић, посјетили су храм Светог Великомученика Георгија Побједоносца у Горици у оквиру редовне наставе часова вјеронауке. Том приликом су на једноставан начин, упознавши се са свештеником, примили кратку поуку о Цркви и основним правилима хришћанског живота. Кроз интеракцију свештеника, вјероучитеља и ђака брзо су се проналазиле теме за разговор и поуку. Радосни дјечији осмјеси, благослов Светог Георгија и сунчани дани испратили су ове часове „практичне“ вјеронауке.

o. Александар Илић

Епископ Димитрије служио у храму Свете Петке у Грабу на Зубцима

У суботу 27.октобра прослављена је слава храма Преподобне мати Параскеве – Свете Петке у Грабу на Зубцима. Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије уз саслужење свештенства и вјерног народа овога краја, Херцег Новог, Требиња и околних мјеста.  Послије читања Светог Јеванђеља бесједио је Епископ Димитрије.
Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешћа у Светом Причешћу. Послије Свете Литургије услиједила је литија, а затим се пред храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача за све присутне, у конаку манастира Светог Георгија на Зубцима, уприличена је трпеза љубави.

Бесједа Еп. Димитрија у Мостару 21.10.2018.