Monthly Archives: фебруар 2019

Епископ Димитрије и Милорад Додик разговарали о обиљежавању 800 година Епархије ЗХиП

Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик и Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије данас су у Источном Сарајеву разговарали о положају српског народа у долини Неретве, као и у осталим градовима у Федерацији БиХ који припадају овој епархији.

Током састанка, највише пажње посвећено је обиљежавању 800 година Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Српске православне цркве, чији се јубилеј прославља ове и наредне године, саопштено је из Предсједништва БиХ.

Епископ Димитрије информисао је предсједавајућег Предсједништва БиХ о динамици обнове старе школе и Саборне цркве у Мостару, која би требало да буде централно мјесто обиљежавања јубилеја Епархије.

Извор: СРНА

Наставак радова на Старој школи у Горњем Храсну

Настављени су радови на обнови Старе школе у Горњем Храсну. Тренутно се изводе радови на покривању крова, док ће следећа фаза радова обухватити постављање отвора на самом објекту. Мештани који тренутно живе у расејању велики труд улажу како би након изградње капелице обновили и некадашњу школу која датира из времена градње цркве. У тој школи је давне 1902 године 31.августа основана СПКД Просвјета, са седиштем у Горњем Храсну. Обнова ове школе уједно и парохијског дома је од изузетног значаја за овај крај и за нашу заједницу.

Слава капеле у селу Ускопље

У недељу, 17. фебруара 2018. године, прослављена је слава капеле Светог мученика Трифуна у селу Ускопље. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овога краја. Након Свете Литургије обављено је ломљење славског хљеба. Добри домаћини за све присутне припремили су трпезу љубави.
Свечаности у родном селу присуствовали су вјерници који живе у Требињу и Дубровнику. Село Ускопље се налази на самој граници БиХ и Републике Хрватске. Ово село се прије рата налазило у саставу општине Требиње, а сада припада општини Равно.

Радио емисија „У СРЕТАЊЕ ПРАЗНИКУ“ – 16. епизода

Гост емисије „У сретање празнику“ овог петка била је Јелена Кулиџан, вјерочитељица у Основној школи „Ристо Пророковић“ Невесиње, која је говорила о Светом јеванђељу које ће се читати у недјељу, 17. фебруара, као и о празнику Сретења Господњег.

Припремила Сунчица Пешић. Технички реализатор: Зоран Бегенишић. Снимано у студију Радио Невесиња.

Пројекција краткометражног филма и предавање у Гацку

На велики Православни празник Сретење Господње 2019. год. група ученика средњошколског центра „Перо Слијепчевић“ из Гацка, приказала је краткометражни филм чија је тематика везана за Први српски устанак и вјековну тежњу за Светом слободом нашега народа. Филм су осмислили и приредили ђаци поменуте установе, а предавање о важности сусрета Бога и човјека и о томе да све што чинимо и стварамо буде у славу Божију, одржао је гатачки вјероучитељ Славко Лаловић.