Daily Archives: 23. априла 2019.

Света Архијерејска Литургија у Мостару

У недјељу 21. априла 2019. године, на празник Цвијети, у цркви Рођења Пресвете Богородице у Мостару, Свету Архијерејску Литургију служили су  Епископ Захумско–херцеговачки и приморски г. Димитрије и умировљени Епископ ЗХиП г. Атанасије са свештенством.

Након читања Светог Јеванђеља вјерном народу се обратио Епископ Атанасије пригодном бесједом.

Послије Свете литургије дружење је настављено у порти цркве уз пригодно послужење.

Oдржана пројекција документарног филма „Завештање“

У организацији Црквене општине Требиње, епархије захумско – херцеговачке и приморске и Културног центра, у Требињу је одржана пројекција документарног филма „Завештање“ аутора Ивана Јовића.

Ријеч је о потресном свједочанству преживјелих српских логораша о страховитом страдању у Другом свјетском рату на територији Независне државе Хрватске. Ово је прича која је инспирисана мучним насљеђем геноцида почињеног у логорима.

Филм „Завештање“ представља највећи архивски материјал снимљен код Срба. Аутор Иван Јовић разговарао је са живим некадашњим логорашима, у то вријеме дјецом, а 55-оро њих се појављује у филму.

Премијера филма „Завештање“ била је крајем 2016. у Београду, а од тада се приказује широм региона.

Међународна премијера филма била је на Московском филмском фестивалу, а биће приказан и у Европи, Америци, Аустралији, Азији.

Извор: РТРС

„Школски час“ о Васкрсу

Уочи великог празника, Васкрса и малог распуста, врата учионице продуженог боравка у Основној школи „Вук Караџић“ била су  широм отворена за новинарку Радио Требиња и снимање емисије „Школски час“.  Ученици су ову емисију посветили највећем хришћанском празнику – Васкрсу.

У емисији су учествовали ученици 7. и 8. разреда, који су чланови секције вјеронауке и ученици 1.2.и 3. разреда из продуженог боравка. Говорили су о Страсној седмици, страдању Господа Исуса Христа и Његовом васкрсењу – спасоносном догађају за цијели људски род.

У овој радости и у нади на Васкрсење сви заједно се веселимо ријечима св. Јована Златоустога: „Васкрсе Христос, и ад се стропошта! Васкрсе Христос, и падоше демони. Васкрсе Христос, и радују се анђели! Васкрсе Христос, и живот живује! Васкрсе Христос, и ниједног мртвог у гробу!“

Христос Васкрсе – Ваистину Васкрсе!

А да су смисао, пуноћа и значај Васкрсења усађени у дјечија срца може се осјетити и у тонском запису емисије.

вјероучитељица Жанела Пажин