Daily Archives: 10. августа 2019.

Освећење и прослава 150. годишњице храма у Обљу

У суботу 10. августа 2019. године служена је Света Архијерејска литургија у храму Вазнесења Господњег у Обљу. Храм је саграђен 1869. године и 10. августа прослављено је 150 година од изградње овог лијепог Храма. Његово преосвештенство епископ Захумско-херцеговачки и приморски  осветио је овај Свети Храм и служио Свету  Архијерејску Литургију уз саслуживање свештенства митрополије Дабробосанске и епархије Захумско-херцеговачке. Епископ Димитрије у пастирској бесједи позвао је вјерне да имају љубави међу собом и да буду жива црква Христова. Након Св.Литургије служен је помен за све преминуле у старом гробљу испред цркве, а након парастоса уприличен је богат културноумјетнички програм и трпеза љубави за све присутне. Овоме догађају присуствовало је око 800 људи, а међу присутнима су били  начелници општина Калиновик, Рогатица, Трново, Источно Ново Сарајево, народни посланици и бројни други званичници.

Бесједа Еп. Димитрија

Слава цркве на Алексиној међи

На дан Светог Пантелејмона прослављена је слава цркве на Алексиној међи. Литургији је присуствовао велики број вјерника. Након светог причешћа преломљен је славски колач. Началствовао је јеромонах Марко из Манастира Завала, уз саслужење свештеника Бориса Бандуке, Николе Јанковића, Александра Илића, Ненада Живковића, мјесног пароха Душка Шаровића и јерођакона Антонија из манастира Тврдош. Ове године храм, као и објекат који је прије нешто више од два вијека био школа, проглашени су националним спомеником.