Monthly Archives: новембар 2019

Слава храма Св. Архангела Михаила у Аранђелову

У  недељу 17. новембра 2019. године  у селу Аранђелово свечано је прослављена слава храма Св. Архангела Михаила. Свету Литургију служили су свештеници: протојереј- ставрофор Момчило Пејчић, протојереј-ставрофор Петар Крговић и надлежни парох Мирослав Ратковић. Након литије и благосиљања славског колача вјерном народу својом пригодном бесједом обратио  се свештеник Момчило Пејчић и надлежни свештеник Мирослав Ратковић, честитајући  славу храма свештениима и домаћинима села Аранђелова. Послије Свете Литургије уприличена је  трпеза љубави, коју су припремили вјерни домаћини села Аранђелова.

Калиграфска радионица у Мостару

У недјељу 17. новембра на празник Преподобног Јоаникија Великог у храму Рођења Пресвете Богородице у Мостару Свету Литургију је служио старјешина храма протојереј – ставрофор Радивоје Круљ уз саслужење вјерног народа, који је узео учешће у Еврахистијском сабрању причестивши се Светим Тајнама Христовим.

По завршетку Свете Литургије, у црквеној гостопримници је у оквиру „Просвјетине школе српског језика, историје и културе“, а у организацији удружења „Ћирилица“ из Требиња уприличена мултимедијална презентација и кратки умјетнички фили „Долина краљева – Епоха Немањића“ аутора Душана и Јање Тодоровић из Београда. Такође је за дјецу полазнике Просвјетине школе организована креативна радионица под називом „Школа калиграфије“ коју су водиле Татјана Јанковић и Снежана Ђорђевић, такође из Београда, гдје су се дјеца учила калиграфским вјештинама.

Слава војне капеле у Чапљини

У четвртак, 14. новембра, служена је Света Архијерејска Литургија у војној капели у Чапљини, чиме је и прослављена слава капеле – Ђурђиц. Свету Архијерејску Литургију служио је епископ бихаћко – петровачки, уједно и епископ војни у БиХ Г. Сергије, уз саслужење свештенства. Након ломљења славског колача, славски ручак уприличен је у просторијама касарне у Чапљини.

Спасење: трпељивост у сиромаштву – милостивост у богатству

У Недјељу двадесетдругу по Педесетници, на Божанственом благодарењу у требињском Преображењском храму, Ријеч Божија изнова је подсјетила вјерне на Причу о Лазару и богаташу. Уз молитвено заступништво преподобног Јоаникија Великог и свештеномученика Никандара, Евхаристијским сабрањем началствовао је протопрезвитер – ставрофор Никола Јанковић, тумачећи и Зачало 83. Еванђеља по Луки, говорећи о сиромаштву и богатству на путу спасења:

Особа за културу и медије Епархије ЗХиП,
Бранислав Рајковић, ђакон

Епископ Атанасије (Јевтић) на Међународном богословском симпосиону у Атини

Његово преосвештенство умировљени Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасије (Јевтић) говорио је данас у Атини, на Међународном богословском симпосиону „Православно богословље и Просвета, допринос Светог Јустина Поповића и о. Георгија Флоровског“, под покровитељством Светог синода Грчке цркве, на тему: Отац Јустин – сав Јеванђеље и јеванђелист.

“Божанска љубав излиће се на све и божанска светлост све ће обасјати, али не принудно и тирански, већ по мери отворености и пријемчивости свакога. Сви Анђели и људи биће возглављени у Телу Христовом и моћи ће да учествују у Заједништву Светога Духа, и обитаваће у дому Оца свога, као умно другачија лична и непоновљива бића, јер у Оца мога небеског станови су многи (Јн. 14, 2), дакле, и различити – али опет сједињени и личећи једни на друге, јер ће у свима бити једна енергија и познање једне благодати вечног живота Свете Тројице”.

Владику Атанасија дочекала је у Атини његова нова књига на грчком језику Ο Πρώτος Λόγος, коју је приредио професор Догматике са солунског Универзитета “Аристотелио”, г. Јован Курембелес.

Александар Вујовић