Daily Archives: 12. новембра 2019.

Владика Атанасије богослужио у манастиру Острог

Владика Атанасије Јевтић служио литургију у Горњем Манастиру Острог

Данас, 11. новембра 2019. године, на празник Свете Преподобне Анастасије Римљанке и Светог Аврамија Затвореника, умировљени епископ захумско-херцеговачки г. Атанасије Јевтић служио је Свету Архијерејску литургију са свештенством у цркви Ваведења Пресвете Богородице у Горњем Манастиру Острог, поред моштију Светог Василија Острошког Чудотворца.
Владици Атанасију саслуживали су протосинђел Сергије Рекић, сабрат манастира Острог и архимандрит Данило Трпчевски, игуман манастира Светог Симеона Мироточивог на Немањиној Обали у Подгорици.
После прочитаног Јеванђеља сабранима се ријечима бесједе обратио Владика Атанасије.
Присутни монаси и вјерни су приступили Светом причешћу, а потом је Владика Атанасије још једном бесједом поучио вјерни народ.

Потом је у Доњем манастиру братија манастира Острог припремила послужење за све присутне.

Извор: Митрополија Црногорско-приморска
Александар Вујовић

Светa Архијерејскa Литургијa у Гацку

У недељу, 10. новембра у Саборном храму Свете Тројице у Гацку било је посебно свечано. Ову недељу је обиљежило више догађаја који су веома значајни за гатачку црквену заједницу. Свету Архијерејску Литургију је служио Епископ Захумско-херцеговачки и приморски Димитрије уз саслужење свештенства наше епархије али и гостију који су дошли да молитвено и литургијски увеличају овај догађај. Хор Свете Јелене Анжујске, који поје при храму Свете Тројице у Гацку, је овом приликом прославио своју крсну славу. У чин јеромонаха је рукопроизведен Павле (Јанковић) из манастира Светог Петра Зимоњића у Данићима, што ће унаприједити богослужбени живот овог манастира.

На Светој Литургији је бесједио Владика Димитрије који је говорио о овонедјељној јеванђелској причи о Сијачу и сјемену. Након Свете Литургије је пререзан крсни хљеб у част Свете Јелене Анжујске, а за послужење у парохијском дому се постарао Радован Ћорић, кум славе нашег хора. За славско расположење су се побринуле дјевојке из хора које су пригодним пјесмама наставиле ову празничну атмосферу.

Бесједа Епископа Димитрија