Daily Archives: 7. јануара 2020.

Свеноћна божићна литургија у Требињу

Христос се рађа – славите; Христос са небеса – пођите у сретање, Христос на земљи – узносите се; радуј се Господу сва земљо!

Прослављаући, сусрећући, усносећи се и радујући, хришћани Требиња и околних крајева божићну ноћ провели су на Божанственим литургијама, којима је, изнова рођено, Сунце правде – Богомладенац Христос, обасјавало овај град, раздјељујући се вјернима из сата у сат, и из храма у храм.

Поноћно благодарење у требињском Преображењском храму у Бреговима, служило је мноштво верних сабраних у, и око овог Храма, предвођених требињским свештенством, а уз началствовање архијерејског намјесника требињско-дубровачког, протопрезвитера – ставрофора Бориса Бандуке. Убрзо потом, средином ове требињске витлејемске ноћи, у истом Храму, Евхаристијско сабрање вјерних окупило се на Светој архијерејској литургији, предвођено умировљеним Епископом захумско-херцеговачким и приморским Атанасијем, а да би се, непосредно по том, Благословном царству Оца и Сина и Светог Духа, клицало и у Херцеговачкој Грачаници, на Црквини.

Претпразнујући овом Празнику, током Бадњег дана, свјетлост и топлота витлејемске пећине проносила се из насеља у насеље, уз налагање бадњака, које је приређено и на централној градској тржници. У радости Рођења Христовог и наредних дана, а о Празнику Сабора Пресвете Богородице и о Спомену на Светог првомученика и архиђакона Стефана, у Саборном храму у Требињу, као и у другим парохијским и манастирским храмовима широм града и Епарије, биће служене Свете литургије.

Особа за културу и медије Епархије ЗХиП,
Бранислав Рајковић, ђакон

Бадњи дан и Божић у Коњицу

На Бадњи дан у  храму Светог Василија Великог у Коњицу служено је вечерње богослужење у 18.00 часова, на којем се окупио велики број вјерника и других грађана Коњица. Након вечерњег богослужења услиједило је традиционално налагање бадњака.

На празник Рођења Христовог у  Храму Светог Василија Великог у Коњицу служена је Света Литургија у 07:00, којој је предходило јутрење.  Свету литургију служио је парох коњички  протојереј-ставрофор Милан Бужанин. Светој литургији присуствоваo је  фра Фердо Бобан гвардијан Самостана у Коњицу, који је након Свете Литургије поздравио вјернике и честитао им Божић . Своје честитке вјерницима, које је након богослужења прочитао јереј Милан Бужанин, упутили су и меџилис Исламске Заједнице Коњиц, начелници општина Коњиц , Јабланица и Прозор, као и многи  други појединци и  институције.

Божић у Чапљини

Велики број вјерника са парохије чапљинске окупио се у Саборном храму Вазнесења Господњег да у радости дочека Рођење Богомладенца Христа. На Бадње вече у порти Саборног храма празновање је почело налагањем бадњака у где се уз песму нашег дечјег хора и уприличеног ватромета, најављивао долазак на свет Спаситеља Господа Христа. Светој Чаши приступило је много вјерника причестивши се Телом и Крвљу Господа нашег.

У сретање празнику: ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Гост божићне емисије „У сретање празнику“ је отац Душко Којић, свештеник из Мостара.

Емисију припремила Сунчица Пешић.