Daily Archives: 30. марта 2020.

Саопштење вјернима Епархије Захумско-херцеговачке и приморске – 30. март 2020.

Поводом новонастале ситуације усљед појаве пандемије болести COVID-19, коју изазива корона вирус (Sars Cov 2) и одлука надлежних органа власти, прослављање Крсних слава прилагодиће се новонасталој ситуацији на сљедећи начин.

1.Молимо вас да своју породичну Крсну славу прославите само у кругу своје уже породице.

2.Док траје ванредно стање неће се пред славу по домовима вршити освећење славске водице, већ су свештеници дужни детаљно упознати вјернике о тренутно јединим могућим начинима обављања славског обреда:

а) Уколико желите да се освећење славске водице обави уочи ваше породичне Славе, у овој ситуацији то је изводљиво само у вашем парохијском храму, те ћете се о томе детаљније договорити са својим свештеником (надлежним парохом). У реализацији напријед наведеног потребно је строго држати се упустава и препорука надлежних органа власти као и епархијских саопштења издатих поводом пандемије COVID-19.

б) Уколико желите да се освећење славске водице обави у вашем дому, то ће бити изводљиво послије Крсне славе, односно послије укидања ванредног стања и престанка опасности од нарастуће пандемије, када ћете са својим свештеником договорити тачан термин и вријеме обиласка свог дома.

3.Овим путем апелујемо и молимо вјернике да се уздрже од одлазака у госте на прославу Крсне славе, те самим тим избјегну већа окупљања и спријече опасност од ширења корона вируса.

4.За сва додатна појашњења, молимо вас да се обратите свом парохијском свештенику.

Епископ ЗХиП
+ Димитрије
Требиње, 30. март 2020.

Свештеник наше Епархије из Коњица Милан Бужанин оздравио од вируса корона

Из Коњица стижу добре вијести. Троје заражених од вируса корона је оздравило. Два тестирања, јуче и данас, показала су да су тројица обољелих негативна. Међу њима је и свештеник Српске православне цркве у Коњицу Милан Бужанин.

Бужанин је потврдио за Топ Портал да су вечерас касно добили вијест да су излијечени.

“Данас је петнаести дан како смо у самоизолацији, односно од како смо сазнали да је човјек из Чачка који је био на прослави 70 година “Игмана“ позитиван. Одмах након првог тестирања смо сазнали да смо позитивни. Наставили смо живот у изолацији, придржавајући се свих мјера које су нам доктори из Епидемиолошке службе у Коњицу наложили. Ево након петнаест дана смо поново тестирани и показало се да смо негативни на корона вирус. Након 48 сати тест је поновљен и опет је био негативан што значи да смо излијечени“, каже отац Милан …

више на: топпортал.инфо