Monthly Archives: јул 2020

Слава цркве на Зијемљима

Светом литургијом и парастосом погинулим борцима обиљежена је слава цркве на Зијемљима,  Света Огњена Марија. Свету литургију у Цркви Светих мученика на Зијемљимa служили су протојереј – ставрофор Милан Бужанин и јереј Младен Чалија.

Након Свете литургије преломљен је славски колач и служен је парастос погинулим борцима овог краја.

Заветна слава села Грмљани

Село Грмаљани у Поповом Пољу прославило је своју заветну славу Свету Великомученицу Марину (Огњену Марију). Свету Литургију служио је надлежни парох, јереј Милош Ловрић, уз саслужење јеромонаха Марка, сабрата манастира Завала, пречасног јереја Петра Плавшића и часног ђакона Крста Авдаловића.

Након Свете Литургије уприличена је Трпеза љубави у парохијском дому.

Недеља 7. по Духовима у Билећи

У недељу 7. по Духовима у Саборном храму у Билећи Свету Литургију служио је свештеник Данило Дангубић, парох Дортмундски. Послије читања јеванђеља сабрању се обратио пригодном бесједом.

Послије службе у порти храма је уприличено послужење.

Тежња ка Виш(њ)ем – Света архијерејска литургија на врху Стражевица

Стражевица је један од врхова и црквиште на обронцима планине Трусине, на подручју Црквене општине дабарске. Хришћани овог краја сабирају се на овом мјесту сваке године, друге недјеље по Празнику Светих апостола Петра и Павла. Ове године, о Сабору Светог архангела Гаврила вјерни су се окупили на Божанственом благодарењу, под началствовањем Епископа Димитрија, захумско-херцеговачког и приморског. Епископу Димитрију саслуживали су и презвитери, ђакони, појци и чтечеви наше Домаће цркве.

На почетку бесједе о излијечењу слијепих, подсјећајући на ријечи Светог Григорија Богослова, Епископ Димитрије је рекао: Ријеч Божија нас не жели непокретне, него увијек покретне и увијек спремне за промјену … ако паднемо, Ријеч Божија жели да устанемо, а ако успијевамо у неком добру, Бог и Ријеч Божија увијек нас подстичу да то надограђујемо, да напредујемо ка вишем, настављајући даље, владика је рекао: Човјек је биће кретања, биће промјене, биће које увијек тежи вишем, које тежи Богу заправо, које тежи своме ближњем.., тако смо ми данас се покренули и дошли на ово мјесто, и тако нашим животом, нашим тијелом, показали за шта је наша душа и наше срце створено: да увијек тежи ка вишем, ка добру, ка љубави, ка Христу…

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

фотографије: Фото Момо, Ружа и Рајковић

Молебан и парастос у селу Блаце код Коњица

У Недељу 26. јула 2020.г.  у напуштеном и спаљеном планинском  селу Блаце код Коњица у обновљеној Капели  служен je Молебан и парастос . Молебан и парастос служио  је парох  коњички  протојереј-ставрофор Милан  Бужанин. Овом догађају  присуствовало је око  тридесет људи пријератних становника овог и околних села. У планинском селу  Блаце  до протеклог  рата живили су Срби , а од страшних злочина у љето 1992 .г. , кад је  село спаљено и извршен стравичан масакр над становништвом које се затекло у селу после заузимања села од муслиманских и хрватских снага,  тамо не живи нити  једна породица нити је обновљена ни једна кућа . Послије парастоса домаћини , пријератни становници овог села, припремили су за све присутне трпезу љубави.