Daily Archives: 19. јула 2020.

Устани и ходи – Недјеља шеста по Духовима у Требињу

О Спомену Преподобног Сисоја Великог, у Недјељу шесту по Педесетници, требињски хришћани, сабрали су се у храмовима на подручју овог града. Светом литургијом у Преображењском храму началлствовао је отац Драгиша Томић, уз саслужење требињских презвитера, ђакона, појаца, чтечева и вјерног народа. По читању овонедјељног еванђеоског зачала, двадесет деветог, из Еванђеља по Матеју, отац Драгиша тумачио је чудесни догађај исцјељења одузетога.

Слава храма у Талежи

У недјељу, 19. јула 2020. године, прослављена је слава храма Свете великомученице Недеље у Талежи. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овога краја. Након Свете Литургије и литије обављено је ломљење славског колача. Храм Свете великомученице Недеље саграђен у 15. вијеку а обновљен је 2003. године.

Св. Литургија у Брђанима код Коњица

У Недјељу 19.07.2020.г. у селу Брђани код Коњица служена је Света Литургија. Свету Литургију, која се у овом селу традиционално служи у прву недјељу по Петровдану, служио је парох коњички протојереј-ставрофор Милан Бужанин. У Брђанима се поводом овог сабора окупило око тридесет пријератних и данашњих становника из овог села као и неколико становника других коњичких села. Након Св. Литургије служен је и Помен за све пострадале у протеклом рату и за све који почивају у овом гробљу.

Света Литургија у селу Баћевићима

У недељу, 6. по Духовима, Св. Литургију у селу Баћевићима служио је мјесни парох јереј Бранимир Боровчанин, уз присуство мјештана. Послије Службе је пререзан славски колач. Мјештани ове године нису припремали трпезу због ванредне ситуације изазване корона вирусом.

Света Литургија у селу Бјеловчина   код Коњица

У суботу  18. јула 2020.г. у селу Бјеловчина код Коњица, у обновљеној Капели Св. Великомученика Прокопија, служена је Света Литургија . Свету Литургију служио  је парох  коњички  протојереј-ставрофор Милан  Бужанин. Светој Литургији присуствовало је око двадесет  људи пријератних становника овог и околних села. У Бјеловчини  су до протеклог  рата Срби били већинско становништво, а сад тамо не живи нити  једна породица . Послије Свете Литургије свештеник Милан је позвао људе да се враћају и пазе своја имања, а домаћини су припремили  за све присутне трпезу љубави.