Daily Archives: 22. септембра 2020.

Епископски савјет: Aпелујемо на учеснике изборног процеса да до краја покажу мудрост и одговорност

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ЕПИСКОПСКОГ САВЈЕТА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ЦРНОЈ ГОРИ
Манастир Острог, 22. септембар 2020.

Сабрани у светом манастиру Острогу, окупили смо се данас да заблагодаримо Светој Тројици, Богу љубави, којем смо се завјетовали на јунском Тројичинданском сабору у Подгорици и његовом угоднику Светом Василију Острошком, који нас је окупио у Никшићу, у децембру прошле године и пред ким смо обновили наш завјет чувања светиња.

Чланови Епископског савјета СПЦ Црне Горе изражавају захвалност вјерном народу Црне Горе што је вишемјесечним достојанственим литијама истрајао у одбрани људске слободе, Цркве и њених светиња. Изражавамо дивљење и захвалност свима који су у том периоду страдали за своју Цркву, чиме су показали да су достојни потомци Светог Петра Цетињског и Светог Василија Острошког.

Свим грађанима Црне Горе желимо да честитамо што су на изборима 30. августа показали достојанство, зрелост, мудрост и човјечност, јер су показали и себи и свијету да и у условима повишених тензија изборни процес може да се проведе  мирно и без инцидената.

Посебну благодарност и честитке дугујемо свим грађанима Црне Горе који су чули вапај Цркве и послије 75 година слободно гласали против тоталитаризма оних који су усвојили један закон који је имао намјеру да угрози само биће Цркве, њено духовно и материјално насљеђе и опљачка црквену имовину.

Захвалност и свима онима који су однијели историјску побједу за Црну Гору и њен народ, али и честитке свима другима који су се досљедно борили за демократизацију Црне Горе.

Зато и данас, с овог светог мјеста, апелујемо на све учеснике изборног процеса да до краја покажу мудрост и одговорност и након остварене побједе на изборима формирају Скупштину и Владу, очекујући од њих духа саможртвености, солидарности и међусобног разумијевања и да буду свјесни историјског значаја тренутка, напора и жртава који је наш народ уложио у ову побједу.

Епископски савјет ће и даље настављати да се састаје као што се састајао и прије кризе око усвајања дискриминаторног Закона о слободи вјероисповјести, бавећи се свим питањима која се тичу Цркве, права и слобода њених вјерника и унапријеђења односа Цркве и државе.

Црква остаје отворена за све вјернике без разлике, као и за све људе добре воље, грлећи свакога љубављу Божијом и руководећи се надахнутом ријечју Апостола Павла: ”Нема више Јудејца ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више мушког ни женског, јер сте ви сви један (човјек) у Христу Исусу.”

Слава Старе цркве у Мостару и молебан за благословен почетак школске године

У недјељу, 20. септембра прославили смо храмовну славу Старе цркве у Мостару, Рођење Пресвете Богородице. Литургију је служио мостарски парох, отац Радивоје Круљ, уз саслужење вјерног народа, пјевнице, чтечева и дјеце. Одслужен је и молебан за благословен почетак нове школске године. Онима који уче, и онима који их уче.

Пресвета Богородица на помоћ!

Тијана Башић, вјероучитељица

У Шћеници на Бобанима прослављена храмовна слава

На празник Рођења Пресвете Богородице прослављена је храмовна слава у селу Шћеници на Бобанима. Свету Литургију служио је протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење архимандрита Исаие и надлежног свештеника оца Милана Стањевића. Бројни мјештани бобанских села и њихови гости окупили су се на Малу Госпојину, да прославе храмовну славу. У току Литургије обављена је литија и ломљење славског колача. За све присутне добри домаћини припремили су трпезу љубави.