Daily Archives: 12. јануара 2021.

Божић у Гацку

Радост Спаситељевог доласка на свијет и Његово рођење од Пресвете Дјеве Богородице је празник који се у нашем народу прославља са нарочитим обичајима. И ове године су ти обичаји употпунили прослављање Божића у Гацку, уз поучавање да се истински смисао Божића не изгуби. Вечерња служба је почела у 18 часова у старом храму Свете Тројице, након које је литија са бадњацима прошла градом до новог храма гдје је било налагање бадњака. Снијег и ватромет су допринијели празничној атмосфери а вјерници су се могли окријепити и прокуваним вином. Ове године је, по први пут у Гацку, ломљена чесница након паљења бадњака. Присуствовао је велики број дјеце а златник из чеснице је пронашла дјевојчица Наталија Лојпур.

Света Литургија је служена у поноћ у новом храму и у 5 часова ујутру у старом храму, уз присуство великог броја вјерника.