Света Тајна Јелеосвећења у Мостару

„Болује ли ко међу вама? Нека дозове презвитере црквене, и нека се моли над њим, помазавши га уљем у име Господње. И молитва вјере ће спасти болесника, и подигнуће га Господ; и ако је гријехе учинио, опростиће му се“ (Јк. 5, 14-15).

На Велику сриједу, 20. априла 2022. године, у храму Рођења Пресвете Богородице (Стара црква) у Мостару Свету Тајну Jелеосвећења служило је мостарско свештенство; протојереј – ставрофор Радивоје Круљ парох мостарски, протојереј Небојша Радић парох бјелопољски, јереј Бранимир Боровчанин парох благајски и јереј Душко Којић парох мостарски.

Након прочитаног сваког од седам одломака из Јеванђеља, свештеници су помазивали вјерни народ освећеним јелејем, а по завршетку Свете Тајне Јелеосвећења вјерни народ је узео освећено уље јер нам је по ријечима Светог Владике Николаја „тако заповјеђено да бисмо показали послушност и вјеру“. Владика Николај још каже да је јелеј сам по себи немоћан али је благодат Божија коју даје кроз јелеј свемоћна и она лијечи болесне и подиже раслабљене, јер по ријечима Христовим не требају здрави љекара него болесни (Мт. 9, 12).

Његош Вељанчић, вјероучитељ