Освештан храм „Светог цара Лазара и свих српских мученика“ у Андрићграду
Свету архијерејску литургију и освећење храма Светог кнеза Лазара и косовских мученика у комплексу Андрићграда у Вишеграду служио је Патријарх српски Иринеј уз саслужење више архијереја, свештенства и монаштва српске православне цркве.
Патријарха Иринеја је испред капије Андрићграда дочекао епископ захумско- херцеговачки и приморски- Григорије са Архијерејима СПЦ.
Улицама Андрићгарда је прошла величанствена и свечана литија кроз шпалир многобројних вјерника, спортиста, фоклориста, припадника Трећег пјешадијског РС пука при оружаним снагама БИХ, полицијских званичника и многобројних поштоваоца Андрићграда.
Свечану литију је хорски пратио ансанбл“ Србадија“ из Бијељине духовним појањем „Достојно јест јако во истину….“
Патријарх је потом приступио великом освећењу новосаграђеног храма Светог цара Лазара и свих српских мученика“ а након тога и предводио Свету архијерејску литургију у којој су учествовали и владика захумско- херцеговачки и приморски- Григорије, аустралијско-новозеландски Иринеј, канадски Георгије, западно -амерички Максим, стопијски Давид, загребачко- љубаљански Порфирије и бројни свешетници и монаси СПЦ из више епархија.
У току литургије вјерници су се причестили, а потом је владика Григорије у име Митрополије Дабробосанке захвалио Патријарху на доласку у Вишеград.
У својој беседи патријарх Иринеј је између осталог рекао „Верујем да је ово прва прослава нашег очињег вида кроз кога видимо оно што многи не виде. Данашњи Видовдан славимо у најновијем храму подигнутом у славу кнеза Лазара, поред онога у Грачаници, Крушевцу, Врднику и свим „Лазарицама“ широм света где живи српски народ “, казао је Иринеј и подјсетио на многа страдања Срба током свих Видовдана а посебно се осврнуо на Косово и Метохију.
„Мого је српских мученика од Косова до данас. Само Бог зна колико смо живота жртвовали за нашу слободу.И Овај храм који је посвећен страдалнику за вјеру Христову, нашем кнезу Лазару, остаће да опомиње ко смо , шта смо, како би сачували своје име , своју културу и свој језик“, беседио је патријарх Иринеј и благословио све који су помагали изградњу ове цркве називајући их достојним следбеницима својих славних предака.
На крају беседе, патријарх Иринеј је на приједлог епископа захумско-херцеговачког Григорија и архијерејског Синода СПЦ одликовао предсједника РС Милорада Додика за несебично помагање приликом изградње храма цара Лазара у Андрићграду. Орденом краља Милутина,патријарх је одликовао и ктитора ове цркве Емира -Немању Кустурицу из Вишеграда, за истрајно свједочење традиционалних хришћанских и задужбинарских вриједности показаних нарочито изградњом храмова у Дрвенграду и Андрићграду.
„Овај орден доживљавам као одликовање читавој РС-ој и српском народу који је у последњих 20 година изградио многе храмове широм Републике Српске, на тај начин јачајући наш идентитет. Тако је било и када смо кренули да градимо Андрићград, схватили смо да то не би био град без ове цркве“, рекао је Додик захваљујући се патријарху на ордену.
Ктитор храма Емир Кустурица је рекао да је Андрићград најмлађи стари град.
„Како је живот кроз који је наш народ пролазио био мученички мислим да је реконструкција прошлости најбољи начин за памћење а црква највећи украс који је овај град могао да добије. Велика инспирација је био Дечански манастир који се овдје примјећује у фрагментима, као најбољи орган памћења. Ова црква у будућности ће бити свјетлост која је потребна овом народу“, нагласио је Кустурица захваљујући се патријарху на високом признању.
„Долазак патријарха на освећење новоизграђеног храма у Андрићграду у Вишеграду, представља велики благослов за православне вјернике Митрополије Дабробосанске“, рекао је игуман манастира Житомислић Данило Павловић,који је био у организацији дочека српског патријарха у Вишеград.
Видовданској литургији у Андрићгрдау присуствовали су и престолонаследник Србије, принц Александар Карађорђевић са супругом Катарином, породица Кустурица, академик Матија Бећковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић и бројне званице из региона.
ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ИРИНЕЈ О САРАЈЕВСКОМ АТЕНТАТУ И ГАВРИЛУ ПРИНЦИПУ
Његова светост патријарх српски Иринеј, говорећи о Сарајевском атентату, оцијенио је да су Гаврило Принцип и његови саборци били младићи одушевљени слободом и да историчари треба да имају смелости и храбрости да кажу оно што је чињеница, да Србија није жељела нити изазвала рат 1914. чији се почетак везује за Сарајевски атентат.
Патријарх је додао да они који пишу „нову исторју“ чине то са намјером да скину одговорност са правих узрочника Великог рата и да је пребаце на оне који су силом прилика постали учесници тог сукоба.
„Наша историја нису само славне битке и свети ратници . Наша историја постаје и стално правдање и доказивање сопствене невиности. Историја која нам се понавља овог Видовдана , када очигледно доказујемо да нисмо терористи и крвници Великог рата „, рекао је патријарх Иринеј у Добруну код манастира „Успенија Пресвете Богородице“ гдје је присуствовао слави ВРС.
Он је поновио да је позната чињеница да Србија није жељела тај рат , нити је била спремна за њега.
„ И Њемачка и Аустро-угарска су спремале тај рат. Вероватно и да није било атентата дошло би до рата, јер је он њима био оправдан а Босна и Србија су биле само разлог“,сматра српски патријарх ,који је умјесто у Грачаници и на Газиместану, гдје традиционално служи видовданску литургију, служио Свету литургију у новој цркви у Андрићграду у Вишеграду која је подигнута у славу српског кнеза Лазара, гдје су Србија и Република Српска заједно обиљежиле 100 година од почетка Првог свјетског рата.
Говорећи о самом Видовдану , на који се десио Сарајевски атентат али и један од најзначајнијих догађаја у српској историји-Бој на Косову, патријарх је подсјетио да су Срби кроз историју имали великих побједа и пораза а чињеница је да је један од тих пораза ушао у календар СПЦ- говори о његовом значењу.
„Оно што уђе у календар Цркве то има печат вредности и непролазности и као такав Видовдан остаје наш велики национални празник . А оно што се разликује у односу на остале битке, јесте то што су , како наш еп о Косову говори, сви били спремни да се жртвују за своју отаџбину, своју вјеру , своје светиње“, рекао је патријарх Иринеј.
Мира Андрић
Бесједа Патријарха Иринеја
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.