Света архијерејска литургија у Пребиловцима

У суботу, 9. августа у храму Васкрсења Христовог у Пребиловцима служена је Света архијерејска литургија, коју су служили Епископ Захумско – херцеговачки и приморски Г. Григорије са умировљеним Епископом ЗХиП Г. Атанасијем и свештенством епархије и верним народом, сабраним из целе Херцеговине и дијаспоре. Светој Литургији присуствовали су представници општина Невесиња, Берковића, Источног Мостара и други, као и министар просвете и културе у Влади Републике Српске г. Горан Мутабџија. Велику радост уприличило је крштење мале девојчице Еве Булут, која са родитељима живи у Америци и која је прво крштено дете у храму Васкрсења Христовог, чија је изградња у току. По благослову наших Епископа, игуманија манастира Добрићева мати Текла осликала је за овај храм икону пребиловачких новомученика, која је свечано изнешена на Малом Входу. Епископ Григорије је у беседи након прочитаног Јеванђеља рекао да је овај храм символ победе Васкрсења над злом, којем ово село више деценија одолева не угасивши огњишну ватру, која гори у само двадесетак домова овог села. Том приликом епископ Григорије се захвалио свима који су својим прилогом и љубављу помогли и помажу изградњу пребиловачке и херцеговачке светиње, истакавши да ће овај храм постати саборни храм не само парохије чапљинске него и читаве Херцеговине, сабране око новомученика пребиловачких. Након ломљења колача многобројни гости из Србије из удружења пребиловчана заједно са епископима упутили су се у пребиловачки дом на Трпезу Љубави, коју су спремили домаћини и представници МЗ Пребиловци.

ЦО Чапљина

Бесједа Еп. Григорија