Материце у Саборном храму у Требињу

У недељу Праотаца , Српска Православна Црква прославља Материце, дан када се сјећамо Светих Мајки наше Цркве.Тај дан мајке хришћанке славе као свој празник. Овај празник увијек пада у другу недељу пред Божић.

На тај дан дјеца поране, и већ припремљеним гајтаном, шалом, канапом или концем вежу мајке, на исти начин као што су мајке везивале њих на Дјетињце.

Обичај“везивања“ и „дријешења“ представља много више од пуке игре укућана, јер се њиме потврђује веза љубави којом су повезани сви чланови хришћанске породице.

На Светој Литургији , молитвено смо се сјетили свих мајки, оних које су већ прибројане Сабору Светих, као и оних које су у овом времену кадре да у своју узвишену улогу материнства унесу несебичну љубав и велику жртву.

Пригодно послужење и свој „откуп“ су данас припремиле мајке које редовно учествују у Литургијском сабрању у нашем Саборном храму.

Мирјана Зиројевић