Концерт у Саборном храму у Требињу

По благослову Епископа Захумско- Херцеговачког и Приморског и Администратора Митрополије Дабробосанске, а у организацији Православног Богословског Факултета, Епархије ЗХиП и Црквене Општине Требиње, синоћ 14. aприла 2016.године у Храму Светог Преображења Господњег у Требињу одржан je концерт хора смјера за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву. Диригент хора је професор мр Раде Радовић. Концерту су, уз бројну публику, присуствовали и Епископ ЗХиП Григорије, декан Богословског факултета у Фочи протојереј Дарко Ђого и проф. др Богољуб Шијаковић

Хор Смјера за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву серијом цјеловечерњих концерата у више градова обиљежава 15 година од оснивања. Ову турнеју хор је започео концертом у Саборној цркви у Сарајеву „у знак захвалности и сјећања на блаженопочившег Митрополита дабробосанског Господина Николаја“, оснивача овог камерног хора. Блаженопочивши митрополит Николај је дао немјерљив допринос у развоју просвјетног рада у цркви, а одиграо је кључну улогу у оснивању Смјера за црквену музику и појање на Музичкој академији у Српском Сарајеву 1998. године. Три године касније иницирао је оснивање овог камерног хора – идеју коју је у дјело спровео мр Раде Радовић, редовни професор на Музичкој академији у Источном Сарајеву, главни руководилац и диригент ансамбла у петнаестогодишњем периоду његовог рада. Блаженопочивши владика Николај био је и професор на Музичкој академији Универзитета у Источном Сарајеву, а његово истинско покровитељство над овим хором доприњело је значајним резултатима које је ансамбл – вишеструки лауреат бројних међународних хорских такмичења остварио у деценији и по свог дјеловања.