Освећење и Слава Цркве Светог Пророка Захарија и праведне Јелисавете у православном гробљу у Јабланици

У недјељу 18.9.2016.г. на празник Св.Пророка Захарија и праведне Јелисавете, на православном гробљу у Јабланици освјештана је новоизграђена Црква Св.Пророка Захарија и праведне Јелисавете. Свету Архијерејску литургију служио је Његово преосвештенство епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Григорије уз саслужење свештенства Митрополије Дабробосанске,Епархије Банатске и Епархије Захумско-Херцеговачке и Приморске. Након прочитаног Јеванђеља присутном народу обратио се владика Григорије пастирском бесједом. Осим великог броја вјерника, који су дошли са готово свих страна расејања, овом чину су били присутни начелник општине Јабланица г.Салем Дедић, Предсједавајући Општинског Вијећа општине Јабланица г.Дамир Шабановић,Федерални Министар саобраћаја г.Денис Ласић,посланик у Народној скупштини Републике Српске г.Зоран Пологош, замјеник Предсједавајућег скупштине ХНК/ХНЖ г.Весна Сараџић , јабланички жупник дон Иван Зовко, представници јавних установа из Јабланице, ХНК, ФБиХ и Републике Српске, као и бројни други гости.

Цркву Св.Пророка Захарија и Праведне Јелисавете саградио је ктитор Славко Ристић-Грга, уз помоћ општине Јабланица, Владе ХНК/ХНЖ, Удружења Срба из Коњица и њихових потомака у дијаспори, Удружења коњичана Републике Српске, честитог братства Манигода, породице Јелачић као и бројних других приложника.

Пројекат ове цркве израдио је дип.инж.арх мр. Џенан Ковачић из Коњица на основу идејног пројекта г Ненада Поповића архитекте из Гацка .

Благослов за градњу цркве дао је Његово преосвештенство Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Г. Григорије. Пројекат изградње водио је парох коњички јереј Милан Бужанин.

Након свете литургије парох Милан Бужанин се укратко захвалио свим присутним вјерницима, гостима, инвеститору, извођачима радова и свим донаторима , те позвао све присутне на чашу разговора уз припремљено послужење у порти храма.

Бесједа Еп. Григорија