Педесетница у Мостару – Слава Катедралног храма Епархије ЗХиП

Благословен си Христе Боже наш… усклик је који се и ове године чуо међу зидовима, грађевински готово завршеног Катедралног храма Епархије захумско-херцеговачке и приморске у Мостару, а који је одјекивао читавим престоним Мостаром и Херцеговином, у славу Оца и Сина и Светога Духа, Тројице Једносушне и Нераздјељиве, а поводом Празника Педесетнице, којем је овај Храм и посвећен.

Евхаристијским сабрањем међу овим новим – старим зидовим око Светог причешћа православни хришћани Мостара и околних крајева сабрали су се на једном мјесту уз началствовање епископа захумско-херцеговачког и приморског и новоизабраног епископа франкфуртског и све Њемачке Григорија и саслужење новоизабраног и нареченог епископа захумско-херцеговачког и приморског Димитрија, умировљеног епископа захумско-херцеговачког и приморског Атанасија, бројног свештенства и вјерног народа Божијег.
У навечерје Празника, у Старој Цркви – Рођења Пресвете Богородице у Мостару служено је Празнично вечерње, након чега је у Саборном храму приређена и Свечана академија, поводом стопедесет година од рођења великог пјесника Алексе Шантића.
Празнична радост са храмовне Трпезе Господње из ове велике мостарске и херцеговачке горњице прелила се и на све околне објекте православних хришћана у Мостару, од Старе цркве, Старе школе до Владичанског двора, које су испунили многобројни гости.
Човјекољупче, слава Ти!
ђакон Бранислав Рајковић