Света архијерејска литургија у Дубровнику

У недјељу 30. децембра свету архијерејску литургију у храму Благовијештења Пресвете Богородице у Дубровнику служио је епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије, уз саслужење свештенства овог храма и епархијског и дубровачког ђакона. Ово је била прва пастирска посјета дубровачкој парохији архијереја Димитрија, послије његовог устоличења на трон херцеговачких епископа. Многобројном народу, који га је са радошћу дочекао и поздравио, еп. Димитрије се обратио тумачећи један дио данас прочитаног јеванђеља, стављајући нагласак на вјеру пророка, апостола и светитеља. Када их слиједимо и на њих се угледамо, рекао је епископ, ми не треба да их опонашамо у свему. То нити је могуће, нити је потребно. Оно у чему треба да личимо на њих је њихова непоколебљива вјера у Господа (зато у тропару и пјевамо – „вјером си оправдао оце, Христе Боже“). Та вјера је оно што је њих кријепило и руководило, и на тој истој вјери треба да почива и живот нас данашњих хришћана. Међутим, треба схватити и то да вјера није просто увјереност у нешто, него одговор на Божији призив и то такав одговор који ствара заједницу. Дакле, она вјерне води прожимању са Богом, што нашем животу даје вјечни смисао. На крају, одлазећи, епископ се топло поздравио са присутнима, пожелио им срећан Божић и обећао да ће им убудуће чешће долазити.