Прослава Светог Василија Острошког у Коњицу

У  недељу   12. 05. 2019. године, на празник Св.Василија Тврдошког и Острошког, у Градском гробљу „Мусала“ у Коњицу свечано је прослављена слава храма Светог Василија Тврдошког и Острошког. Свету Литургију служио је парох коњички протојереј-ставрофор  Милан  Бужанин.  Овом догађају присуствовало је око  седемдесет коњичана и јабланичана. Након Свете Литургије обављено је ломљење славског колача као и помен за постардале коњичане у рату 1992-1995.г. чија имена су исписана у унурашњости храма  и помен за коњичане настрадале у рату 1941-1945 код спомен обиљежја овим страдалницима.

Треба нагласити да је овај храм   Св. Василија Тврдошког и Острошког саградио   1929. године Хаџи Илија Лазић. У рату 1992-1995. храм  је оштећен и девастиран, а обновљен је почетком 2015. године.  Након обнове,  унутрашњост храма је претворена у спомен-обиљежје српским жртвама коњичког краја који су страдали у периоду 1992 – 1995. године. На мермерним плочама су уклесана имена 350 српских жртава страдалих у протеклом рату са подручја Коњица, Јабланице и Прозора.