Обновљење храма у Раптима на Бобанима

У недељу Светих Отаца Првог Васељенског Сабора, 9. јуна 2019. године, извршено је освећење обновљеног храма Воздвижења Часног Крста у Раптима на Бобанима.Чин освећења и Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије уз саслужење протојереја – ставрофора Момчила Пејичића и Бориса Бандуке, синђела Исаие игумана манастира Светога Георгија на Зубцима, јеромонаха Марка сабрата манастира Завала, ђакона Павла Ратковића и вјерног народа овога краја.
Послије Свете Литургије добри домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.
Храм Воздвижења Часног Крста више пута је обнављан и не зна се тачно када је саграђен. На улазу у храм постоји натпис на којем пише да је храм обновљен 1898. године.
У току посљедњег одбрамбено отаџбинског рата храм је био оштећен и девастиран. Његова обнова је започета прије десетак година и сви предвиђени радови су завршени.
Храм се налази на самој линији разграничења између Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине.