У Невесињу сахрањен пуковник Новица Гушић – Командант Невесињске Бригаде

На празник Светог Василија Исповједника 12.марта 2020. године у Саборном Храму Вазнесења Господњег у Невесињу служено је опијело Команданту Невесињске Бригаде Новици Гушићу. Опијело су служили Епсикопи Димитрије и Атанасије уз свештенство епархије. Владика Атанасије присјећајући се ратних времена опростио се ријечима „Бој не бије свијетло оружје већ бој бије срце у јунака. Тај и такав јунак је био наш Новица Гушић“. О томе колико је волио родно Невесиње и Херцеговину говоре и његове ријечи „Не заборавите свој народ и своју земљу, увијек се мора бити уз свој народ и бранити своја земља! Љубите Херцеговину и српски народ као саме себе, браните их часно и достојанствено; земља је мајка, она нас рађа, она нас и повија у самртном часу!“ Командант Новица је сахрањен у православном гробљу Дреновик у Кифину Селу. По благослову Владике Димитрија бесједио је протојереј – ставрофор Радивоје Круљ.

Новица Гушић је рођен у невесињском селу Братач 1941. године, као близанац са братом Томиславом, од оца Новице и мајке Даринке.  У богатој официрској каријери обављао је командне дужности од командира вода до команданта саобраћајног батаљона, а од управних дужности био је начелник саобраћајне службе Центра високих војних школа у Београду и начелник саобраћајне службе Мариборског корпуса. У мају 1992. године дошао је у Херцеговину и био један од најзаслужнијих за формирање Невесињске Бригаде. Током рата дао је велики допринос у одбрани Невесиња и Херцеговине, нарочито у Првој и Другој митровданској офанзиви. Пензионисан је августа 1994. године. Преминуо је 8. марта 2020. у Београду.