Благовијести – Слава манастира Житомислић

Манастир Благовештења Пресвете Богородице прославио је своју славу. Много пута у историји ова светиња је рушена и поново обнављана. Одувијек је житомислићки манастир богослужбено мјесто окупљања и чврсти ослонац опстанка вјерног народа Долине Неретве. Надалеко је чувен благовештенски сабор о коме постоје писана свједочанства, како су се на овај дан сабирали мостарски Срби али и бројни поклоници из Невесиња и осталих дијелова Херцеговине. Тако је било и протеклих осамнаест година, служила би се Света Литургија са великим бројем окупљених вјерника а пјесма би одјекивала до вечери. Ове године, нажалост, пандемија корона вируса нагнала нас је да прославимо другачије. Зато што бескрајно пазимо једни на друге, желећи да се сачувамо неповређени за поновни сусрет, Свету Литургију je служило само братство манастира. Међутим , наше служење није било без духовног молитвеног присуства заједнице вјерних и тако нисмо ни у овим околностима прекинули сабор за Благовијести. Како смо се договорили многи су у својим домовима стали на молитву и на тај начин исказали смо неповређено јединство и међусобну љубав. Хвала вам на фотографијама које сте послали а које свједоче да су ваше породице постале истинске домаће цркве.

Бесједа игумана Данила