Ђурђевица, Константиновица и Врачевица у Гомиљанима код Требиња

На подручју села Гомиљани код Требиња постоје три цркве. Посвећене су Светом великомученику Георгију (Ђурђевица), Светом Константину и Јелени (Константиновица) и Светим бесребреницима Козми и Дамјану (Врачевица).

Црква Ђурђевица обновљена је 2012 године, док друге двије, Константиновица и Врачевица, чекају своју обнову. Благословом Епископа захумско-херцеговачкеог и приморског Димитрија, основан је грађевински одбор за обнову храма Светог Константина и Јелене у Гомиљанима, чиме је крајем децембра 2019. године и формално започела обнова храма. Радови на обнови, укључујући и археолошка истраживања, почеће тек послије престанка новонастале ситуације изазване појавом пандемије COVID – 19.

У плану је и обнова треће гомиљанске цркве Светих Козме и Дамјана – Врачевице. Све три цркве у овом селу уврштене су на листу националних споменика Босне и Херцеговине.