Света литургија и помен у Манастиру Житомислић

На Побусани понедељак, први дан после Васкрса у који чинимо спомињање упокојених, братство Манастира Житомислић на литургију и помен сабрали су се у манастирком гробљу. Литургију је служио архимандрит Лазар (Лазаревић), помињући имена свих ктитора, приложника, митрополита, јеромонаха, монаха, монахиња те вјерног народа, сахрањених на овом мјесту.

Литургија, на којој су споменути и сви преминули од владајуће пандемије, Епископ Ваљевски Милутин, свештенство, монаштво као и бројни људи из нашег кантона  и читавог свијета, служена је пред гробницом херцеговачког Митрополита Јеремије.

Овај епископ, један од четворице сахрањених у житомислићкој обитељи, упокојио се од посљедица епидемије куге која је у 19. вијеку харала Херцеговином. Инфициран вирусом куге, склонио се из свог сједишта у Мостару у манастир у Житомислићу гдје се и упокојио 1915. године. И како пише на његовом надгробном крсту нека буде њему (и свима који умиру у наше вријеме )- вјечна радост!