Света литургија на темељима средњовјековног храма и ранохришћанске гробнице у требињском насељу Засад

На празник Рођења Светог Јована Крститеља Свету Литургију је са окупљеним вјерним народом служио парох гатачки протојереј-ставрофор Велимир Ковач уз саслужење јеромонаха Марка сабрата манастира Завале и требињских свештеника: о.Мирослава Ратковића, јереја Милоша Мандића и надлежног пароха Николе Јанковића.

Празничну радост је увеличала надахнута беседа о.Мирослава.

У склопу славске Литије служен је и помен пострадалим парохијанима-борцима Отаџбинског рата и свима који почивају на овом гробљу. Парохијани ове парохије успјели су да заштите ове ранохришћанске темеље изградњом тријема под којим се служила Света Литургија. Ове године, славска трпеза била је организована у новосаграђеној сали.

Највећа радост овог сабрања било је мноштво дјеце која су учествовала у Литији носећи иконе. Такође, као подршку онеправдованој Православној Цркви у Црној Гори дјеца су отпјевала потресну пјесму „Не дамо Светиње“.