Аутентични свједок Љубави Христове – Спомен Свете Петке у Требињу

Ако хоће ко за мном ићи, нека се одрекне себе, и узме крст свој и за мном иде (Мт 16, 24)

О спомену Свете Параскеве – Петке, светититељке из једанаестог вијека, која је чувши еванђеоске ријечи о идењу за Христом и ношењу крста, одлучила да их послуша.., хришћани требињског краја, поред храмова посвећених овој светитељки, сабрали су се и у требињском Саборном храму. Сабрањем вјерних началствовао је протопрезвитер – ставрофор Дражен Тупањанин, уз саслужење требињских презвитера, ђакона, појаца и народа Божијег. Црква Божија, овом приликом крстила је чедо Божије Ему, а сјећајући се и својих упокојених браће и сестара, освећујући и приносе оних који прослављају своју Крсну славу.

Говорећи о овој многопоштованој светитељки, у својој бесједи, отац Дражен је између осталог рекао: Она је била једна тиха појава.., немамо чак ни неке посебне назнаке … да је била поучавана или духовно руковођена од некога … Оно што је она радила: просто слушала је глас Христов у Јеванђељу, и постала аутентични свједок Његове Љубави, Његове Милости…

Представних Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон