Ваведење Пресвете Богородице у Свештеној обитељи Манастира Завала

Игуман Василије и његово у Христу братство, са свештенством, монаштвом и вјерним народом Епархије захумско-херцеговачке и приморске, прославили су данас Празник Увођења Пресвете Богородице у храм, којем је и посвећен осмовијековни католикон Манастира Завала у Поповом Пољу. Под окриљем Несагориве купине, изувши обућу своју, а обукавши монашку ризу, у овај храм као монах први пут је уведен новопострижени сабрат ове Свештене обитељи, добивши име Стефан.

Светом архијерејском Литургијом са чином монашења, началствовао је, његово преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и приморски, Димитрије, који је честитајући присутнима Празник, а братству Манастира и Славу, најприје заблагодарио Благовољењу Оца Небеског и Мајци Божијој, подучавајући новопостриженог монаха, а онда и све вјерне, између осталог рекавши: Све што монах треба да ради, то треба да ради и сваки човјек на земљи, а онај начин живота за који добијемо призив, он је за нас најбољи, јер једна је Тајна Божијег снисхођења и људског одговора – синергије која се јавља у Цркви, када се саберемо овако.., па и храм у којем се сабирамо добио је име црква, по нама, по Заједници вјерних, која је живи храм.

Заједница вјерних, уводећи се изнова и чинећи са Пресветом Богородицом храм, причешћујући се са Храмовне трпезе Тијелом и Крвљу Сина Њеног, остала је сабрана и за трпезом у конаку овог Манастира, коју изобилно свима увијек дарива Свештена обитељ Манастира Завала, дарована обилно Божијом благодаћу и молитвама Пресвете Богородице.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон