Прослављена слава храма Свете Варваре у Ђедићима код Требиња

У недељу 13. децембра, у селу Ђедићи у Требињској шуми свечано је прослављена слава сеоског храма, посвећеног Светој великомученици Варвари. Празник Свете Варваре – као славу храма прослављају мјештани више околних села: Ђедићи, Крњевићи, Цицина и Кучићи.Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овог краја. У току Литургије извршена је литија око храма и помен свим упокојеним.Послије Свете Литургије, добри домаћин уприличили су славско послужење. Свима је, између осталог, прво послужена „варица“,  јело које се традиционално кува од више врста житарица и једе на овај празник.

Храм Свете Варваре у Ђедићима стара је средњевјековна црква, која је обновљена и проширена 1863. године. Непосредно уз цркву Свете Варваре налази се велика некропола – од 65 средњевјековних гробница, од којих су многе украшене.