Света литургија Пређеосвећених дарова у Мостару

У сриједу, друге седмице Великог поста, у мостарском Храму Рођења Пресвете Богородице, уз поштовање свих епидемиолошких мјера за спријечавање ширења корона вируса, Свету литургију Пређеосвећених дарова служио је парох мостарски протојереј – ставрофор Радивоје Круљ.

Приликом читања одјељака из Паримија, у књизи Постања говори се да ће се Каин осветити седам пута а Ламех седамдесет пута седам (1. Мој 4,24). У Новом завјету у Јеванђељу по Матеју апостол Петар пита Христа да ли брату своме ако згријеши треба да опрости до седам пута. На то му Исус рече: Не велим ти до седам пута, него до седамдесет пута седам (Мт. 18,21-22). Из овога примјера видимо да се Христос често позива на Стари завјета али умјесто освете тражи од нас да опраштамо без озбира колико пута нас неко увриједи, јер по ријечима апостола Павла у Химни љубави „љубав не тражи своје и не мисли о злу“ (1. Кор 13,5). Овај примјер може нам бити поука и порука за овај пост и цијели живот, а нарочито за данашњи дан када се сјећамо почетка НАТО агресије на СРЈ, за чије жртве је такође одслужен помен.

Његош Вељанчић