Света Литургија и помен у Габели

У суботу по Видовдану 29. јуна 2013. године, у Габели је традиционално служена Света Литургија и  помен за пострадале Србе у Другом свјетском рату. Око четири стотине Срба из Чапљине и Метковића, од чега  из саме Габеле сто тридесет и осам мушкараца и двије жене, у року од неколико дана пред Видовдан 1941. године, усташе су одвеле и бациле у јаму Опузен под Тополама. Они су 1946.године пренесени  из јаме у гробницу поред храма Успења Пресвете Богородице у Габели, на којој је послије службе одржан парастос. Споменик је био миниран почетком последњег рата 1992. године, али је 2008. године обновљен да свједочи новим покољенима о страдању српског народа на овим просторима.  Ове године Свету Литургију и помен је служио јереј Борис Чоловић, парох метковачки у саслужење јереја Данила Бора, пароха чапљинског, a  уз присуство бројних потомака пострадалих, који  се сваке године сабирају да на достојан начин обиљеже годишњицу страдање својих предака, чувајући њихову жртву од заборава.

ЦО Чапљина