Празник Цвијети прослављен у Манастиру Житомислић

Празник Христовог уласка у Јерусалим свечано је прослављен у Манастиру Житомислић. Литургију на којој је присуствовало мноштво вјерног народа служио је архимандрит Данило игуман манастира.

У проповједи након прочитаног јеванђеља нагласио је како описани догађаји  у јеванђелској перикопи нису тек историјски извјештаји нити протоколи већ догађаји који се дубоко односе на сваког од нас. Јеванђеље увијек говори мени, теби и сваком човјеку! Дакле васкрсли Лазар који сједи на вечери пред страдање и смрт Христову указује како смрт више неће имати завршну ријеч. Два догађаја са двије различите особе Маријом која излива миро на Господње ноге и Јудом који негодује такође потстичу на размишљање о нашем односу према Богу. Марија чини неуобичајену ствар која шокира не само Јуду већ и остале апостоле. Она излива скупоцјени мирис на ноге Христове и отире их својиом косом. Ово миро је било толико скупо да  се за тај износ могло исплатити три стотине радничких дневница. Јудин приговор би стога био у праву, могло се продати и помоћи сиромашним људима. Но, овдје се ради о искреним односима. Онај који је већ уговорио цијену којом ће продати Учитеља позива се  на бригу о сиромасима, хумонаст па и побожност. Марија пак понесена истинском љубављу и захвалношћу чини оно што осјећа, очигледно не мислећи ни како ће то изгледати у очима других људи нити колико је то смислено. Међутим, ријечима Христовим гдје год се проповеједа јеванђеље ево, говори се и о њој. Догађај славног уласка у Јерусалим је у ствари улазак Христов у  добровољно страдање. Пред нама је Велика седмица страдања у којој требамо да преживимо страдање, бол, остављеност и смрт којом нас је Христос искупио. Само онај који истински разумије и преживи Велики петак може истински разумијети и радовати се Васкрсу.