Свијетли петак над свијетлим гробом (Владике Атанасија)

Око сваког светлог гроба
Прикупљо се живот нови,
Наследници светлог жара,
Купили се соколови,
Пијућ’ душом светле зраке. –
Јест. тако је, браћо драга,
Ти гробови нису раке,
Већ колевке нових снага!
И вама је, јаој, пао
Стегоноша дичног стега, –
Ал’ је сино гробак нови, –
Ви стојите око њега…

У Свијетли, Васкрсни, Источни петак, над гробом блаженопочившег Епископа Атанасија, у Паракслису Васкрсења Господњег, на гробљу Манастира Тврдош, Сабрањем вјерних началствовао је Архимандрит Михаило, игуман Манастира Светих Арханглеа код Призрена, уз саслужење братства Свештене обитељи тврдошке, свештенства, монаштва и вјерног народа Епархије захумско-херцеговачке и приморске.

Надгласавајући цвркут птица, одолијевајући опојном мирису цвијећа и трава, старца и оца Атанасија присјетио се изнова у својој бесједи игуман Михаило, завршивши ријечима: Велики је благослов што смо зу, што смо могли да служимо на његовом гробу, да се причестимо.., да, једноставно, оно што је он оставио као правило и пут да то наставимо, да радимо док код будемо могли, док год будемо имали и ми здравља и могућности.., да се окупљамо, да нам овај гроб буде место исцељења, да се ту окупљамо, а данас он својим благословом са неба крепи и даље води путем ка Господу Васкрслом, кога је неизмерно волео. Христос васкрсе!

Где ја стадох – ти ћеш поћи!
Што не могох – ти ћеш моћи!
Куд ја нисам – ти ћеш доћи!
Што ја почех – ти продужи!
Још смо дужни – ти одужи!

(„ Светли гробови“ – Јован Јовановић Змај)

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон