Славско сабрање у Талежи

У недељу 18. јула 2021. године, пред празник Свете великомученице Недеље, прослављена је слава истоименог храма у Талежи код Требиња.

Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овог краја. Иначе, у овом селу живе  породице Шеро, Башићи, Игњатићи, Кољиврат и Геруни.

Послије причешћа вјерних, обављена је литија око храма, одслужен помен за упокојене и извршено ломљење славског хљеба. Добри домаћин су за све присутне припремили трпезу љубави.

Овај дивни храм, који се налази у самом селу, у потпуности је обновљен 2003. године. На основу градитељских карактеристика и усменог народног предања, оквирно је датован на крај XV или почетак XVI вијека. С обзиром на вријеме подизања цркава у требињском крају, за које су утврђене године градње, претпоставља се да је црква грађена осамдесетих година XV вијека.