Слава Храма Светог Илије на Илијином брду или Илијиној главици у селу Месари код Требиња

На празник Светог Илије Пророка  у понедељак 02 августа 2021 године,по новом јулијанском календару а,20 јула 2021 године по старом грегоријанском календару,свечано је прослављена крсна слава храма Светог Пророка Илије у селу Месари код Требиња.Овај свети храм је свједок вјековне милости и љубави Божије и као увијек кроз историју окупио је вјерни народ села Месари,Ковачина и Жуља на Светој Литургији чије се гробље налази у порти овог светог храма.

Пажљиво изабрано мјесто храма који доминира изнад Требињске Шуме и Подбрђа свједочи вјери предака уз подсјећање да је храм Светог Пророка Илије у Месарима парохијски храм древне Месарске парохије са сједиштем у селу Месари.Ова парохија и овај свети храм био је духовни расадник многих познатих свештено служитеља од који су многи служили у храму Светог Пророка Илије при чему посебно издвајамо на далеко познатог првог Требињског академика Српске краљевске академије  архимадрита  Нићифора Дучића игумана манастира Покрова Пресвете Богородице у селу  Дужи код Требиња у коме је његовом заслугом отворена прва основна школа у Требињу још под  Отоманском управом који је рођен у оближњем селу Лугу и протојереја Владимира Ј.Поповића  окружног пароха требињског иначе аутора књиге „Патње и жртве Срба среза Требињскога за вријеме великог рата 1914.-1918.године рођеног у селу Месари,чији је рад и дијело оставио дубок траг у историји Српског народа са краја 19. и почетка 20.вијека на простору градова Требиња и Београда као и уопште на просторима Српских земаља.Вјерни традицији и живој вјери предака мјештани села исказали су чврсту намјеру да потпуно обнове ову светињу која је од јануара 2008.године,национални споменик Босне и Херцеговине на основу одлуке Комисије за очување националних споменика Босне и Херцеговине.

У току је обнова храма Светог Пророка Илије у Месарима као једног од нај значајних духовних и културних центара Српског народа на подручју града Требиња,Херцеговине,Републике Српске,Босне и Херцеговине и широм Српских земаља гдје су у претходном периоду завршена археолошка истраживања и ископавања унутрашњости овог светог храма,обијање и малтерисање унутрашњости храма,прекривање цркве каменом плочом,пјескарење и фуговање вањских зидова цркве,изградња тротоара цркве,уградња нових прозора и врата.

У току су грађевински радови на ињектирању темеља и зидова цркве са поновним поплочавањем унутрашњости цркве а,док у наредном периоду су још остали радови на олуцима цркве и конструктивном ојачању звоника цркве те набавка иконостаса са комплентним унутрашњим уређењем и опремањем овог светог храма.

Велику захвалност на пруженој финанцијској и свакој другој подршци коју очекујемо и даље упућујемо Влади Републике Српске,Министарству просвјете и културе,Министарству за просторно уређење,грађевинарство и екологију,Републичком секретаријату за вјере,Републичком заводу за заштиту културно-историјског и природног наслијеђа,Електропривреди Републике Српске,Хидроелектранама на Требишњици,Херцеговина путеви Требиње,Граду Требињу,ЈУ Музеј Херцеговине и ЈУ Екологија и безбједност  Требиње.

Након одслужене службе настављено је дружење код храма и у селу уз незаборавно гостопримство домаћина.

Црквени одбор при храму Светог Пророка Илије у Месарима-град Требиње
парох друге Требињске парохије протојереј-ставрофор  Никола  Јанковић