Од Гранчарева до Аранђелова – посјета Парохији седмој требињској

Обилазећи древна црквишта, некрополе и храмове од културно-историјског значаја, Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, током данашњег дана посјетио је подручје Седме требињске парохије, у пратњи својих сарадника, надлежног пароха протопрезвитера Мирослава Ратковића и његових парохијана.

Недалеко од Ластве, у Горњем Гранчареву посјетом је обухваћено средњовијековно црквиште на Петковом брду, као и некропола стећака на Варином бријегу, гдје се сходно самом називу овог села неријетко могу пронаћи остаци древне грнчарије.

Након проласка кроз Јазину, у селу Жупа парохијани су указали на остатке некадашње цркве Светог Апостола Томе, са уочљивим сполијама у виду стећака.

На крају своје посјете овој парохији, у селу Аранђелово, Епископ Димитрије обишао је конзерваторско-рестаураторске радове на древној Цркви Светог Арханглела Михаила, из XVI вијека, након чега је нарочито угошћен од стране парохијана овог села.

Представник Епископије ЗХиП за културу и медије
Бранислав Рајковић, ђакон