Увођење Пресвете Богородице у храм – Слава католикона Манастира Завала

Ево Празника … Мати Божије, која је личност, која обједињује и спаја, не само Стари и Нови завјет, и не само стари род и обновљени род у Христу, него спаја небо и земљу! И, оно што са Њом долази, са Њеном личношћу, од сваког момента: од Њеног рођења, преко Увођења у храм, а то је Празник који данас прославамо, па онда Благовијести, још једног чудеснијег догађаја.., све то заједно чини да Мати Божија буде јединствени лик у цјелокупној историји рода људског, истовремено јединствена од постања свијета…

Епископ западноамерички Максим, овим ријечима отпочео је своју литургијску бесједу, предстојећи на Евхаристијском сабрању у Манастиру Завала, преносећи благослове и поздраве Његове Светости Патријарха Порфирија и честитајући том приликом Славу католикона ове Свештене обитељи, предвођене високопреподобним архимандритом, игуманом Василијем.

Игуман Василије и његово у Христу братство, у част Пресвете Богоридице, у спомен Њеног Увођења у јерусалимски храм, а надасве у славу Њеног Сина и Господа нашег, мноштво вјерних овог краја увели су не само у главни манастирски храм, него и у све све манастирске одаје, отвориши им широм врата манастриских гостопримница, како би их почастили у угостили оним што им дарова Господ и Мати Његова, гостећи се најприје, заједно са свима светима, Светим Даровима, са Трпезе Господње.

Представник Епископије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон