Парохија Коњичка

Протојереј-ставрофор
Милан Бужанин

Парох парохије Коњичке
адреса: Варда бб, 88400 Коњиц
тел/факс : + 387 36 726 529
моб. тел: +387 65 831 432
е-пошта: spcokonjicka@yahoo.com
е-пошта : milan_buzanin@yahoo.com


БИОГРАФСКИ ПОДАЦИ

Рођен 23. априла 1983. године у Јајцу. Основну школу завршио у Шипову 1997.године када уписује Богословију Светог Саве у Београду. Студије теологије апсолвирао на Богословском факултету Светог Василија Острошког у Фочи. Рукоположен у чин ђакона у Недјељу Православља 16/3. марта 2008. године, а у чин свештеника на празник Цвети (20/7. априла) исте године. 12/29. маја/априла 2008. године, на дан Светог Василија Острошког именован је за пароха у Коњицу.

11/29  августа/јула 2018. године  Епископ Григорије га наградио правом ношења напрсног Крста (протојереј-ставрофор) .


ХРАМ СВ.ВАСИЛИЈА ВЕЛИКОГ У КОЊИЦУ

 

Храм Св.Василија Великог у Коњицу саграђен је у периоду од 1885.г.-07.новембра/26.октобра 1886.г. у вријеме Митрополита Игњатија и пароха коњичког протојереја Димитрија Јовановића , а обред Освећења обављен је на празник Св. Димитрија 1886.

Храм је 27.новембра 2007.г. проглашен Националним спомеником БиХ од стране Комисије за очување националних споменика БиХ.

Храм  Св.Василија Великог у Коњицу саграђен је у периоду од 1885.г.-07.новембра/26.октобра 1886.г. у  вријеме Митрополита  Игњатија и пароха коњичког протојереја Димитрија Јовановића , а обред Освећења обављен је на празник Св. Димитрија 1886.

Храм је 27.новембра 2007.г. проглашен Националним спомеником БиХ од стране Комисије за очување националних споменика БиХ.

 Храм  Св. Василија Великог у Коњицу је у рату од 1992.г.-1995.г.  знатно оштећен и све из унутрашњости цркве је спаљено, уништено и опљачкано , а фасада и кров су оштећени од метака и гелера. 

Доњи дио иконостаса, који су изградили коњички резбари Мулићи 1925.г.  је спаљен а иконе које је насликао београдски сликар Срето Домић су уништене или су отуђене. У периоду од 1995.г-2011.г., трудом и прилозима вјерника и општине Коњиц,  ова Црква је доведена у стање да се у њој могу вршити обреди и служити Света Литургија.  На оштећеном дијелу  иконостаса уметнут је једноставни рам а умјесто сликаних икона постављене су копије на папиру, црква је окречена, а у  2010.г.  средствима Федералног Министарства Културе  и општине Коњиц санирани су кров и фасада.

Почетком  2011.г. прегледом Цркве утврђено је да је влага у великој мјери оштетила зидове Цркве и да је потребна ургентна санација и изолација доњег дијела вањских  зидова,  изградња дренажних канала око Цркве, санација доњег дијела унутрашњих зидова и пода  као и хитна обнова и заштита иконостаса и унутрашњости цркве  од даљег пропадања, набавка и уградња икона, замјена дотрајале столарије (прозори и врата) и изградња плафона. У периоду од 2012-2018 г. систематски се радило на обнови овог храма уз стручни надзор Федералног завода за заштиту споменика. Радови на обнови Храма завршени су у половином јуна 2018.г..

У Суботу 11. Августа 2018. године на дан када наша Црква прославља свете мученике  Калиника и Серафиму, у град Коњиц од раног јутра пристизали су вјерници, махом рођени Коњичани, а данас разасути по свим крајевима свијета, како би узели своје учешће у најзначајнијем догађају  за њихову парохију у овом граду од протеклог рата – Освећењу обновљеног Саборног Храма Светог Василија Великог.

Сабрани народ испред новообновљеног храма дочекао је своје Архипастире, Епископа Захумско-херцеговачког г. Григорија и Архимандрита Димитрија новоизабраног Епископа, који су са свештенством Епархије Херцеговачке, и гостију из других Епархија извршили Освећење Храма, а потом  служили Божанску Литургију. Храм је био до краја испуњен вјерницима, који су са сузама у очима слушали ријечи бесједе свог Владике Григорија , који се сјетио тешких и страшних година кроз које је ова парохија пролазила, и свих невино пострадалих парохијана, али и позвао вернике да се надају и верују у спасење и бољу будућност. Епископ се посебно осврнуо на пароха оца Милана Бужанина, и његову породицу која је пружила највећу жртву за обнову храма и парохијског живота, те га наградио највећим Црквеним одликовањем- правом ношења напрсног Крста.


ХРАМ СВ. АПОСТОЛА ПЕТРА И ПАВЛА У БОРЦИМА

 

Почетком 1880. године, мјештани села Борци обратили су се Земаљској влади за Босну и Херцеговину молбом  да им се одобри изградња мање цркве са споредним просторијама на Борцима и материјална помоћ за њену изградњу. Земаљска влада удовољила је овој молби: одобрила је градњу и помоћ од 300 флорина. О томе је актом од 6. марта 1880. године обавијестила Котарски уред у Коњицу. Тако је, на основи захтјева од 12. фебруара 1880. године, евидентираног под бр. 1270, Земаљска влада за БиХ одобрила финансијску помоћ у износу од 300 флорина. Састанку Котарског уреда у Коњицу, одржаног 17. марта 1880. године, присуствовали су: Ибрахим Башагић, котарски предстојник, и Мато Фрањић, котарски канцелист, као записничар; а од стране мјештана села Борци, Видак Шиниковић, Спасоје Сарић и Никола Симић, сеоске старјешине, те протојереј Димитрије Јовановић, парох Парохије Коњиц. Сврха наведеног састанка било је прочитати наредбу «високе земаљске владе У Сарајеву од 6. марта 1880 број 2328», утврдити све детаље везане за будућу изградњу цркве. Из споменутог записника, може се закључити да је Земаљска влада за Босну и Херцеговину поставила и одређене услове «обћини Борки Котара овога» за градњу цркве, цитирано из Записника: «…1) Саградњи ….. цркве у властитој направи обавити, да ће потребите радне силе као и потребито градиво тому сама у властитом обавити, 2) да ће по доготовљеном саграђењу цркве једну школу о властитом трошку поставити», а посљедњи увјет је био да ће парох, до изградње школе, дјецу подучавати према упутствима Земаљске владе за БиХ. У записнику је забиљежена и изјава представника сељана из Борака: «на 1-во Ми подписани заступници наше …. споразумом наших ….. ….. обвезујемо се да ћемо цркву и уз цркву кућу градити започети, чим би нам висока влада обећану подпору од 300 ф пружила и на 2- го Школе нисмо у стању поставити јер неможемо посебнога жупника издржавати. Наша је жеља та, да имамо нашу црквицу јер смо дости сада од наше жупе Коњичке удаљени, те старо и нејако неможе у цркву у Коњицу отићи, а када би ми нашу црквицу имали дошао би нам наш жупник Коњички како би нам служби учинио. Кућицу уз цркву требамо зато, како би нам жупник из Коњица дошао службу чинити да би имао гдје конаковати и своје ствари властите и црквене смјестити као што слични случај и по други сели има као наприлику у Челебићи и по других мјестих. Ово је наша жеља тако и прије била него само молимо да нам се дрвена грађа безплатно ….. допушта. на 3-ће Ова тачка …… наше изјаве у тачки 2гој ……Ми молимо да се код …. владе исходи да нам што скорије обећану потпуру пружи, да радње на цркви и кући започнемо.» Након што је Записник потписан, накнадно је у њега унијета забиљешка:

»Након тога изјавише се браћа Ђуро и Спасоје Сарић да својој обћини Борке одступљују (уступају о.п.) у мјесту Борки у сврху саградења цркве и жупске (парохијалне о.п.) кућице мјесто дотично земљиште безплатно«. Допуну у Записник унио је записничар Мато Франић, потписали су је браћа Сарић, а као свједок њиховој изјави (»пред мном«) потписан је и котарски предстојник Ибрахим Башагић. Податке о завршетку изградње, као и детаљан опис цјелокупног тока прославе при освештењу цркве у Борцима, присутним званицама, налазимо у чланку протојереја Димитрија Јовановића, пароха коњичке парохије, «Прослава при освештењу новосаграђене цркве на Борцима код Коњица» 17, написаног у Коњицу, 12. септембра 1896. године, из којег издвајамо и цитирамо сљедеће: «1. Септембра ове 1896. год. забиљежиће се у повјесници златним словима кршне земље херцегове, војводини св. Саве. Данас је довршена са знатном припомоћи високе земаљске владе у Сарајеву нова црква на Борцима, коју је истог дана његово Високопреосвештенство гос. АЕ  и митрополит Серафим Перовић освештао у славу и част светих апостола Петра и Павла»,…, «… 31. августа, послије одслужене јутрење, благоизвољено је Њ. В. преосвештенство са присутним свештенством пречасном протом Јовановићем, Ристом Крстићем, парохом пазарићким, Николом Којом, парохом калиновачким, Стефаном Шиниковићем, парохом бјелопољским, Васом Меданом, парохом габелским и Стефаном Правицом својим тајником и ђаконом освештали црквене утвари, одјејанија, сасуде, неколике иконице и звоно (које је дошло из Тријеста у Коњиц 29. августа о.г.).» … »… У суботу у вечер т.ј. 31 августа у очи недеље, у седам сати зазвони на вечерњу , (било је и бденије), на којој је његово Високопреосвештенство чинодјејитвовало са свештенством. Било је осветљење црквеније прозора, славолука19, оружничке постаје, кула и чардака беговскије Аџовића и Агића20, по висовима и бреговима огромне ватре пламтијаху…» «… У неђељу 1. септембра у девет сати изјутра, започело је Његово Високопреосвештенство освештавати цркву са пет поменутијех свештеника и ђаконом, које је трајало са божественом литургијом до дванаест сати.» «…У један сат послије подне скинуло је Њ. Високопреосвештенство са себе архијерејску одјећу и сјело за приуготовљен објед, који је био на црквеној ливади, под нарочитим зато направљеним ладником. За објед су, уз Њ. В. преосвештенство сјели сва г.г. свештеници, изасланици котарског уреда, г. Врдољек, Б. Петровић, управитељ бјелимићке испоставе г. Раих и остале господе, у све 68 особа.»

Након завршетка рата 1995.г. и повлачења српског становништва са подручја Борака Храм Св.Апостола Петра и Павла је девастиран а све богослужбене ствари и иконе су уништене. Трудом повратника у ово село Храм је оспособљен за богослужбену употребу .

Одлуком Комисије за очување националних споменика од 15.марта 2006.г. овај Храм је проглашен Националним спомеником БиХ.

У љето 2018.г. донесена је одлука да се обнови овај Св. Храм у Славу Апостолима Петру и Павлу , а у спомен убијеним дјечацима Петру(7) и Павлу (5) Голубовић који су убијени 02.јула 1992.г. са својим родитељима у Коњицу.

Након припреме пројектне документације и консултација са стручњацима Федералног  завода за заштиту споменика отпочели су радови на обнови овог Храма.

Храм је у потпуности обновљен у јулу 2019.г. и на празник Св.Апостола Петра и Павла обављено је освећење новобнобљеног Храма. Св.Архијерејску Литургију и обред освећења служио је Епископ  Захумско-херцеговачки и приморски Г. Димитрије.

Ктитор обнове овог Св.Храма био је Предсједник Републикје Српске г. Милорад Додик.

Света Литургија у овом Св.Храму служи се једном годишње на празник Св. Апостола Петра и Павла.


ХРАМ УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ЧЕЛЕБИЋИМА

Храм је саграђен  1867. г. залагањем и трудом Св. Мученика Марка Манигоде. Премјештен је из поља 1960. године због изградње Јабланичког језера на садашњу локацију, а 1963.г. освећен је овај Храм након премјештања на нову локацију.  Веома је оштећен и демолиран за вријеме рата. Након рата очишћен и саниран тек толико да у њега не продиру атмосферске падавине.  У току 2010-2011.г. изведени су радови на обнови ове цркве. У недјељу 25. септембра  2011.г. обављен је обред освећења овог Светог Храма. Свету Архијерејску Литургију и обред освећења служио је Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије.

Света Литургија служи се једном годишње у недјељу пред празник Рођења Пресвете Богородице, јер у Челебићима има свега неколико православних породица. Ово мјесто је било готово у цјелини насељено српским живљем, али је за вријеме рата велики број избјегао. У овом мјесту је био и злогласни логор у коме су Срби на најзвјерскије начине злостављани.


ХРАМ ВАЗНЕСЕЊА ГОСПОДЊЕГ У БРАДИНИ

Храм је саграђен  1938. године трудом и прилозима мјештана на челу са тадашњим парохом Јованом Сломовићем, поријеклом из Чајнича. Највећи ктитор је био Влад или Владимир Олшански (поријеклом Чех) који је био инжењер на изградњи жељезничког тунела у близини храма, па је давао материјал и машине које су биле потребне градитељима. Демолиран је, а затим уништен за вријеме грађанског рата у Босни и Херцеговини. У Брадини је са својим храмом страдао и велики број Срба мјештана који су покушали да заштите своју родну груду и своја вјековна огњишта од подивљалих муџахединских хорди. Велики број брадињака је страдао у најгорим мукама које се могу и замислити. У масовној гробници испред Храма сахрањена су 22 убијена брадињака и на том мјесту подигнут је споменик. Тијела из ове гробнице након рата пренета су у Требиње и друга мјеста по захтјеву породица.

Трудом некадашњих житеља овог мјеста који сада живе у избјеглиштву (већином у Србији и другим мјестима БиХ, док неки живе у иностранству), обновљена је спољашност храма и постављен нови кров те је на тај начин спријечено даље пропадање.

У љето 2009.г почела је ситематска обнова овог Св.Храма. На годишњицу страдања 25. маја 2010.г. освећен је и овај Св. Храм. Свету Архијерејску Литургију , обред Освећења и парастос служио је Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије.

Света Литургија се служи једном годишње на годишњицу страдања 25. маја, јер у Брадини  живи само двоје православних Срба.


ХРАМ СВ.ПРОРОКА ЗАХАРИЈА И ПРАВЕДНЕ ЈЕЛИСАВЕТЕ У ЈАБЛАНИЦИ

 

Цркву Св. Пророка Захарија и Праведне Јелисавете 2016.г. саградио је ктитор Славко Ристић-Грга уз помоћ општине Јабланица, Владе ХНК/ХНЖ, Удружења Срба из Коњица и њихових потомака у дијаспори, Удружења коњичана Републике Српске, Честитог Братства Манигода, породице Јелачић као и бројних других приложника.

Пројекат ове цркве израдио је дип.инж.арх. мр Џенан Ковачић из Коњица на основу идејног пројекта г. Ненада Поповића, архитекте из Гацка .

Благослов за градњу цркве дао је Његово преосвештенство Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Г. Григорије. Пројекат изградње  водио је парох коњички јереј Милан Бужанин.

У недјељу 18.09.2016.г. на празник Св. Пророка Захарија и праведне Јелисавете,  на православном гробљу у Јабланици освјештана је новоизграђена Црква Св.Пророка Захарија и праведне Јелисавете. Свету Архијерејску литургију служио је  Његово преосвештенство епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Григорије уз саслужење свештенства Митрополије Дабробосанске, Епархије Банатске и Епархије Захумско-Херцеговачке и Приморске. Након прочитаног Јеванђеља присутном народу обратио се владика Григорије  пастирском бесједом. Осим великог броја вјерника, који су дошли са готово свих страна расејања, овом чину су били присутни  начелник општине Јабланица г.Салем Дедић, Предсједавајући Општинског Вијећа општине Јабланица г. Дамир Шабановић, Федерални министар саобраћаја г. Денис Ласић, посланик у Народној скупштини Републилке Српске г. Зоран Пологош, замјеник Предсједавајућег скупштине ХНК/ХНЖ г. Весна Сараџић,  јабланички Жупник дон Иван Зовко, представници јавних установа из Јабланице, ХНК, ФБиХ и Републике Српске, као и бројни други гости.

Света Литургија у овом Храму служи се последње недјеље у мјесецу.


ХРАМ СВ. ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ НА ГРОБЉУ МУСАЛА У КОЊИЦУ

Храм  Св. Василија Тврдошког и Острошког на Градском гробљу Мусала у Коњицу, саградио  је 1929. године Хаџи Илија Лазић. У рату 1992-1995 капела је оштећена и девастирана, а обновљена је почетком 2015. године.

Након обнове,  унутрашњост Храма  је претворена у спомен-обиљежје српским жртвама коњичког краја који су страдали у периоду 1992 – 1995. године. На мермерним плочама су уклесана имена 330 српских жртава страдалих у протеклом рату са подручја Коњица, Јабланице и Прозора.

10. маја 2015.г. Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски служио је Св.Архијерејску Литургију , обред освећења и помен за коњичане пострадале у рату 1992-1995.г.

Инвеститор пројекта за обнову Храма било је “Удружење Срба из Коњица и њихових потомака у дијаспори“ са сједиштем у Новом Саду. Носилац и организатор обнове је била Српско-православна црквена општина Коњичка.

Света Литургија у овом Храму служи се једном годишње на празник Св. Василија Тврдошког и Острошког.


ЦРКВА СВ.ВМУЧЕНИЦЕ НЕДЈЕЉЕ У БИЈЕЛОЈ

 

Посвећена је Светој Великомученици Недјељи и освештана служењем Његовог Преосвештенства Епархијског Архијереја Господина Григорија, уз саслужење надлежног пароха јереја Страхиње Јањића и ђакона Младена Жуловића у августу 2006.г.

На овом мјесту се до почетка 2006. године налазила једна мала капелица која је након одласка Срба из овог села оштећена и уништена. Изнова је сазидана трудом и залагањем мјештана села Бијела, а понајвише захваљујући труду и прилозима Милосава Грађића, бијељана расељених по свијету, као и трудом и прилозима Епархије Захумско Херцеговачке и Приморске .

У овом Храму Св.Литургија служи се једном годишње у недјељу по Илиндану.


ХРАМ СВ.АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА У ЏЕПИМА

 

Храм св.Архангела Гаврила саграђен је 2008.г. на мјесту на којем је била саграђена гробљанска капела  1968.г. У току рата 1992-1995. ова капела је оштећена и због ових оштећења и оштећења од зуба времена на овом мјесту је саграђена ова Црква.

Залагањем и трудом г. Чеде Магазина и његове породице као и других становника овог села расељених по свијету саграђена је ова Црква.

У Недјељу 25.јула 2010.г обред освећења и Свету Литургију по благослову Његовог преосвештенства Епископа Григорија,служио је Игуман Житомислићки Данило (Павловић).

У овом Храму Св.Литургија се служи једном годишње у другу недјељу по Петровдану.


КАПЕЛА У СЕЛУ БЛАЦЕ

 

Капела на гробљу у селу Блаце саграђена је 1950.г. У току рата ова капела је потпуно уништена , а обновљена је у току 2011.г. Свету Литургију и обред освећења по благослову Епископа Григорија служио је парох коњички јереј Милан Бужанин у недјељу 31.јула 2011.г.

Света Литургија у овој капели служи се једном годишње у задњу недјељу у јулу.


КАПЕЛА У СЕЛУ ЗАГОРИЦЕ

 

Капела на гробљу у селу Блаце саграђена је 1950.г. У току рата ова капела је потпуно уништена , а обновљена је у току 2018.г. Свету Литургију и обред освећења по благослову Епископа Григорија служио је парох коњички јереј Милан Бужанин у недјељу 26. маја 2018.г.

Обнову капеле финансирали су Спасоје Л. Куљанин и Ђуро С. Куљанин, а Ђуро је приложио и ново звоно за ову капелу.

Света Литургија у овој капели служи се једном годишње у задњу недјељу у мају.


КАПЕЛА У СЕЛУ БРЂАНИ

Капела на гробљу у селу Брђани саграђена је 1976.г. . Света Литургија у овој капели служи се једном годишње у прву недјељу по Петровдану.


КАПЕЛА У СЕЛУ ЗУКИЋИ

 

Капела на гробљу у селу Зукићи саграђена је 1986.г. У току рата ова капела је потпуно уништена , а обновљена је у току 2011.г. Свету Литургију и обред освећења по благослову Епископа Григорија служио је парох коњички јереј Милан Бужанин у суботу 10.септембра 2011.г.

Света Литургија у овој капели служи се по потреби.


КАПЕЛА У СЕЛУ БРАДИНА

 

Капела на гробљу у селу Брадина саграђена је 1946.г. У току рата ова капела је потпуно уништена , а обновљена је у току 2006.г.

Света Литургија у овој капели служи се једном годишње у другу недјељу у септембру.